Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

Tρίτη ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική Εφήβων του Τσέλιου

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την οικοδέσποινα Σερβία στον τρίτο και τελευταίο της αγώνα στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που διατήρησε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Η Σερβία, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε τα ποσοστά της στην επίθεση και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 20-20 και στο 22-22, άλλα οι Σέρβοι όντας πιο συγκεντρωμένοι κατέκτησαν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν από την αρχή να μπουν στο σετ, ενώ έκαναν λάθη δίνοντας εύκολους πόντους στους αντιπάλους τους. Έτσι η Σερβία ξέφυγε με 8-11, 11-16 και 11-24 και έφτασε στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 12-25.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλοντας να αφήσει πίσω του το δεύτερο σετ, ξεκίνησε καλά στο τρίτο, προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8, 12-12, 14-14), με την Εθνική να είναι μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως οι Σέρβοι ξέφυγαν σε κρίσιμο σημείο με 18-21, η Εθνική μας μείωσε σε 20-22, αλλά η Σερβία κατέκτησε το τρίτο σετ με 21-25 και τη νίκη με 0-3 σετ κάνοντας παράλληλα και το 3 στα 3 στον όμιλο.

Ο κεντρικός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Παρασκευάς Τσέλιος σημείωσε τρεις πόντους με 2/5 επιθέσεις και ένα μπλοκ.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Άρης Αγγελόπουλος δήλωσε: <<Χάσαμε δίκαια από την καλύτερη ομάδα του ομίλου. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο και στο τρίτο σετ. Έγιναν πολύ δυνατά παιχνίδια, τα περισσότερα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο τουρνουά της Εθνικής Εφήβων και έδειξε αρκετά καλά στοιχεία.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 12-25, 21-25)

Eλλάδα: Κανελλόπουλος, Τζιουμάκας 8 (5/11 επ., 3 άσοι, 40% υπ.-10% άριστες), Κάββουρας 5 (5/10 επ.), Παπαλεξίου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (7/18 επ., 39% υπ.-15% άριστες), Τσέλιος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), (λ) Μπουράκης (58% υπ.-32% άριστες)/Κωτσάκης, Αδάμ, Χρηστινίδης, Καπετανίδης 8 (7/15 επ., 1 άσο)

Σερβία: Μπούσα 15 (11/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πέρισιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Πόλοματς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντούρντεβιτς 2 (2/4 επ.), Μέχιτς 17 (11/19 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ.-50% άριστες), (λ) Νεντέλκοβιτς (71% υπ.-57% άριστες)/(λ) Στάσεβιτς (17% υπ.-0% άριστες), Πέριτς, Τούμπας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ζούγκιτς 2 (2/2 επ.), Κούγιουντζιτς 5 (5/9 επ., 44% υπ.-33% άριστες)