Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

Kέρδισε τη Σερβία, αλλά αποκλείστηκε στη διαφορά πόντων η Εθνική Νεανίδων του Ανδρεάδη

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση και την σπουδαία νίκη, που πήρε η Εθνική Νεανίδων κόντρα στην οικοδέσποινα Σερβία με 3-0 σετ στον τελευταίο της αγώνα στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, έμεινε εκτός τελικής φάσης στη διαφορά των πόντων!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοβάθμησε με τη Σερβία και την Ρουμανία έχοντας ίδιο ρεκόρ (1 νίκη και 2 ήττες) με τις δύο ομάδες, ίδιους βαθμούς (από 3), ίδια σετ με την Σερβία (4-6, ενώ η Ρουμανία είχε 3-6), αλλά χειρότερο συντελεστή πόντων από την διοργανώτρια Σερβία (0.9576 η Σερβία έναντι 0.8494 της Εθνικής μας), που πήρε έτσι το δικαίωμα να αγωνιστεί στα μπαράζ πρόκρισης.

Στα δύο πρώτα σετ η Εθνική Νεανίδων είχε εξαιρετική απόδοση, αλλά στο φινάλε έχανε τις σημαντικές διαφορές που πήρε και αυτό της κόστισε. Συγκεκριμένα, στο πρώτο σετ, η Εθνική μας προηγήθηκε με 16-10, 21-16 και το κατέκτησε με 25-22, ενώ στο δεύτερο ήταν μπροστά με 21-14, με τη Σερβία να μειώνει σε 24-23, αλλά η εθνική μας έφτασε στην κατάκτησή του με 25-23. Στο τρίτο σετ η Σερβία προηγήθηκε με 3-8, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με ένα επιμέρους σκορ 8-7, προηγήθηκε με 21-15 κατακτώντας το σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Ανδρεάδης ανέφερε: <<Eίναι κρίμα που μείναμε εκτός τελικών λόγω της διαφοράς των πόντων. Η πρόκριση χάθηκε την πρώτη μέρα με την Ρουμανία, όπου πληρώσαμε την κόπωση από το ταξίδι και έτσι ήρθε η ήττα. Κάθε μέρα παίζαμε και καλύτερα με αποκορύφωμα το σημερινό ματς, όπου κάναμε μεγάλη εμφάνιση. Είναι κρίμα κι άδικο γιατί η ομάδα το άξιζε>>.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 25-21)

Eλλάδα: Βλάχου, Πίττα 5 (4/8 επ., 1 άσο), Αλεξάκου 19 (16/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.-33% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 6 (5/17 επ., 1 άσο, 45% υπ.-18% άριστες), Καραφουλίδου 12 (8/21 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Διάλλα 5 (5/8 επ.), (λ) Λύρα (50% υπ.-29% άριστες), Καρακάση, Τοντάι

Σερβία: Μαρτίνοβιτς 8 (7/24 επ., 1 άσο, 47% υπ.-31% άριστες), Γιάκσιτς 1 (1/2 επ.), Κότσιτς 9 (4/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ραντμίλοβιτς 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπούκιλιτς 12 (11/30 επ., 1 άσο), Γκάγιεβιτς 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.-39% άριστες), (λ) Μιλόγιεβιτς (83% υπ.-67% άριστες)/(λ) Ντζούρτζεβιτς, Μιλόγιεβιτς 1 (1/3 επ.), Ασόνια, Γιόβιτς 1 (1/3 επ.), Λούκιτς