Τετάρτη 25 Μαΐου 2016

Ήττα της Α.Ε. Διδυμοτείχου από τον Ορφέα Ξάνθης

Με τις αναμετρήσεις της τέταρτης αγωνιστικής συνεχίστηκε το απόγευμα της Τετάρτης η αγωνιστική δράση στον πρώτο όμιλο των πλέι οφ ανόδου στη Γ' Εθνική.

Η ομάδα του Διδυμοτείχου στον πρώτο της αγώνα μπαράζ στο Διδυμότειχο γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Ορφέα Ξάνθης. Η ομάδα της Ξάνθης άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό της συνάντησης με τον Μουμίνογλου Τουγιάλ, η Α.Ε.Δ. ισοφάρισε στο 40ο λεπτό με τον Γιαννόπουλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη χάρη σε τέρμα του Παπαδιώτη στο 71'.

Παρά την ήττα της η Α.Ε. Διδυμοτείχου διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για την κατάληψη ενός από τα δύο εισιτήρια της ανόδου, αφού η Δόξα Προσκυνητών γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον Ηρακλή Καβάλας στο ΔΑΚ Κομοτηνής.

Πλέον η εκτός έδρας αναμέτρηση της Κυριακής κόντρα στον Ηρακλή Καβάλας είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για την ομάδα του Διδυμοτείχου. Ο Ορφέας Ξάνθης θα φιλοξενήσει τη Δόξα Προσκυνητών και βρίσκεται πολύ κοντά στην άνοδό του στη Γ' Εθνική.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της τέταρτης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
Α.Ε. Διδυμοτείχου-Ορφέας Ξάνθης 1-2 (40' Γιαννόπουλος-11' Μουμίνογλου, 71' Παπαδιώτης)
Δόξα Προσκυνητών-Ηρακλής Καβάλας 0-1 (12' Βαλαβανόπουλος)