Δευτέρα 30 Μαΐου 2016

Πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Αστέρας Καβάλας

Ο Αστέρας Καβάλας κέρδισε στην παράταση τον Πανσερραϊκό με 83-75 στο μεγάλο τελικό, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής, αναδείχθηκε πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ και πανηγύρισε την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Η ομάδα της Καβάλας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ με 16-13 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πανσερραϊκός πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 34-43 στην ανάπαυλα. Με την έναρξη της επανάληψης ο Αστέρας Καβάλας ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (60-50) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Πανσερραϊκός μείωσε ξανά τη διαφορά στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση (67-67). Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα της Καβάλας είχε περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στην επίθεση καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με 83-75, που σήμανε την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Mπήτης και Ξενικάκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 34-43, 60-50, 67-67, 83-75

Αστέρας Καβάλας: Παπαζώτος 17, Μπόζης 1, Μαραβέγιας, Μαρκόπουλος 4, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 30, Λ. Παπαδόπουλος 15, Μυζίου 5, Μπακιρτζής 9, Μυτικόπουλος 2

Πανσερραϊκός: Ιακωβίδης 13, Μωϋσίδης 5, Σιδερίδης 12, Λιάπης 5, Μπουτάκογλου 5, Χατζηανδρέου 3, Γιαβρόπουλος 8, Καρνάβας 22, Παπαγεωργίου, Ροΐδης 2