Δευτέρα 16 Μαΐου 2016

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με τις αναμετρήσεις της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής η αγωνιστική δράση στον πρώτο όμιλο της Γ' Εθνικής, όπου συμμετείχαν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ο Έβρος Σουφλίου.

Οι αναμετρήσεις δεν παρουσίαζαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς είχε ήδη κριθεί το ποια ομάδα θα καταλάβει την πρώτη θέση και την άνοδο στη Football League και το ποιες θα υποβιβαστούν στα τοπικά πρωταθλήματα των νομών τους. Το μοναδικό ενδιαφέρον εστιαζόταν στη μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, που βρήκε νικητή το Νέστο Χρυσούπολης.

Συγκεκριμένα, ο Έβρος Σουφλίου στον τελευταίο του αγώνα στη Γ' Εθνική γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 στο <<Δημήτρης Μπακιρτζής>> από τον Άρη, ο οποίος είχε εξασφαλίσει πριν από πολλές αγωνιστικές την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που επίσης υποβιβάστηκε στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, δεν ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος πήρε έτσι ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, ο Νέστος Χρυσούπολης έκαμψε στην έδρα του την αντίσταση του Εορδαϊκού με 3-2 και τερμάτισε στη δεύτερη θέση, καθώς η Δόξα Δράμας ηττήθηκε εντός έδρας από την Καβάλα με 1-2. Η Α.Π.Ε. Λαγκαδά επικράτησε στην έδρα της του Καμπανιακού με 4-2, ο Εθνικός Αγιονερίου επιβλήθηκε εκτός έδρας του υποβιβασμένου Βυζαντίου Κοκκινοχώματος με 2-5, ενώ η υποβιβασμένη Θύελλα Φιλώτα συνέτριψε τον επίσης υποβιβασμένο Ηρακλή Αμπελοκήπων με 5-0. Η Κοζάνη, που έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία, πήρε ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς η F.C. Serres έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Ρεπό είχε ο υποβιβασμένος Απόλλωνας Κρύας Βρύσης, ο οποίος έδωσε φιλικό αγώνα φιλανθρωπικού χαρακτήρα με τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά.

Ο Άρης κατέκτησε την πρώτη θέση και την άνοδο στη Football League, ενώ υποβιβάστηκαν η Κοζάνη, το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, η Θύελλα Φιλώτα, ο Απόλλων Κρύας Βρύσης, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο Έβρος Σουφλίου και η F.C. Serres.