Κυριακή 8 Μαΐου 2016

Φιέστα ανόδου με νίκη για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης

Στη φιέστα για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης επικράτησαν του Πανσερραϊκού με 35-34 στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> και ολοκλήρωσαν πρωταθλητές και αήττητοι τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στον πέμπτο όμιλο του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής

Ο προπονητής της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, Ηλίας Τάρες, που αγωνίστηκε στην αναμέτρηση και σημείωσε ένα γκολ, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους αθλητές του, οι οποίοι, απαλλαγμένοι από το βαθμολογικό άγχος, με πολυφωνία στην επίθεση και ταχύτητα στις αντεπιθέσεις κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του μαχητικού Πανσερραϊκού, ο οποίος είχε σε μεγάλη επιθετικά ημέρα τον Πίνο, που σημείωσε έντεκα γκολ, και τον πολύπειρο τερματοφύλακα Λογοθετίδη, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ (6-6). Οι Κύκλωπες με δύο γκολ του Επιτρόπου και ένα του Ιβόσεβιτς έκαναν ένα σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 9-6. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση, καθώς με ένα δικό τους σερί 3-0, που διαμορφώθηκε με δύο τέρματα του Πίνο και ένα του Μόσχογλου, ισοφάρισαν σε 9-9 στο 22'. Μέχρι το 25' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-12) και στη συνέχεια οι Κύκλωπες σημείωσαν τρία αναπάντητα γκολ και προηγήθηκαν με 15-12 με τον Χαραλαμπίδη. Ο Φουντουκίδης μείωσε σε 15-13, αλλά ο Ξανθόπουλος έδωσε ξανά αέρα τριών τερμάτων στους Κύκλωπες στην εκπνοή του πρώτου μέρους (16-13).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων (18-16 στο 34') και κατάφεραν να ξεφύγουν με πέντε γκολ (21-16) στο 37' με ένα σερί 3-0. Με τρία συνεχόμενα γκολ οι Σερραίοι  μείωσαν σε 22-20 στο 39'. Η διαφορά παρέμεινε στα δύο τέρματα (23-21) στο 41' με γκολ του Καζακίδη, αλλά οι Κύκλωπες κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι την υπέρ τους διαφορά στα πέντε γκολ (26-21) με τον Κουτσίδη στο 44'. Ο Ξενοφών Τσίτος μείωσε σε 26-23, ο Θεοδώρου έκανε το 27-23, αλλά ο Πανσερραϊκός με ένα σερί 3-0 μείωσε στο γκολ (27-26) στο 48'. Οι Κύκλωπες είχαν ένα μικρό προβάδισμα 1-2 γκολ μέχρι το 52' με γκολ του Επιτρόπου (31-29), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Πίνο και Μανδελα ισοφάρισαν σε 31-31 στο 55'. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε την αυτοσυγκέντρωσή της και με τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων της κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση, να σημειώσει τρία καθοριστικά τέρματα και να ξεφύγει με 34-31. Συγκεκριμένα με πέναλτι του Χαραλαμπίδη και δύο γκολ στην αντεπίθεση από τους Χαριτούδη και Θεοδώρου οι Κύκλωπες πήραν διαφορά τριών γκολ στο 58'. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να πιέζει για τη διεκδίκηση της νίκης και κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Πίνο και γκολ του Ξενοφώντα Τσίτου σε 34-33 σαράντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι Κύκλωπες με γκολ του Χαραλαμπίδη έκαναν το 35-33 στο 59' 45'' και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν γκολ στην εκπνοή με τον Φουντουκίδη, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 35-34.

Μετά τη λήξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε η απονομή του κυπέλλου του πρωταθλήματος από τον Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης κ. Ευάγγελο Λαμπάκη, ο οποίος σε σύντομη ομιλία του συνεχάρη τους αθλητές των Κυκλώπων για την άνοδο στην Α2.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Ουζούνης και Παρασκευούδης.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 8-6, 9-8, 13-12, 16-13 (ημίχρονο), 20-16, 23-20, 26-22, 28-27, 31-31, 35-34 (τελικό σκορ)

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Ρουμελιώτης 4, Ξανθόπουλος 3, Μπασδάνης, Θεοδώρου 5, Χαραλαμπίδης 6, Κρεωνάς 1, Καραβασίλης Χ. 1, Τάρες 1, Λιόντος 1, Χαριτούδης 5, Ιβόσεβιτς 4, Ξηρόπουλος, Επιτρόπου 3, Καραβασίλης Δ., Κουτσίδης 1, Κωστόπουλος

Πανσερραϊκός: Καζακίδης 1, Μανδελας 3, Λογοθετίδης, Φουντουκίδης 4, Πίνο 11, Στόγιος, Τσίτος Ξ. 6, Γκόγκας 1, Τσίτος Μ., Μόσχογλου 8, Καμαράκης, Στεργιάδης