Τρίτη 17 Μαΐου 2016

Tρίτος ο ΠΑΟΚ του Αραμπατζή στη Handball Premier

O ΠΑΟΚ, στον οποίο αγωνίζεται ο Αλεξανδρουπολίτης Βαγγέλης Αραμπατζής, επικράτησε εντός έδρας με 27-23 του Ποσειδώνα Λουτρακίου για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier και ολοκλήρωσε τη σεζόν καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση της βαθμολογίας και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η ομάδα του Λουτρακίου πήρε την πέμπτη θέση.

Ο Ποσειδώνας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-9 στο 15'. Ο ''Δικέφαλος του Βορρά'' ανέβασε σταδιακά ρυθμούς, μείωσε σε 7-9 μ' ένα σερί 4-0, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύκολα γκολ, εκμεταλλεύτηκαν τις επεμβάσεις του Βλαχογεώργου και μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (10-14).

Στο δεύτερο μέρος πέρασε στην εστία του ΠΑΟΚ ο Πέτρος Μπουκοβίνας, ωστόσο ο Ποσειδώνας ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 12-17 στο 38'. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, έβγαλε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 16-19 στο 44', ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21 στο 51'. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παλάσκα και ο ίδιος παίκτης έκανε το 23-21 στο 53' και το 24-21 στο 54'. Το σερί των τερμάτων του Παλάσκα συνεχίστηκε μέχρι το 26-23 στο 58' και η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 27-23 στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Νάσκος και Χαρίτσος. Δίλεπτα: 1-6 και πέναλτι 5/6-2/2.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-7, 3-9, 7-9, 9-12, 10-14 (ημίχρονο), 12-15, 14-17, 16-20, 20-21, 24-21, 27-23 (τελικό σκορ)

ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 7, Νάση Κωστακίδης, Τσεσμετζίδης 1, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος 3, Κεσίδης 2
Ποσειδών Λουτρακίου: Πέρρος 3, Τρουμπέτας 5, Οικονόμου 2, Τοκατζόγλου, Κωστακίδης 4, Δομπρής 2, Τζηράς 7, Βλαχογεώργος, Συγγάρης, Καμπούρης, Παπαδιονυσίου, Ρασπίτσος, Αλικάκος