Σάββατο 25 Ιουνίου 2016

Έκανε το 4Χ4 η Εθνική Ανδρών των πέντε Εβριτών

Η Εθνική Ανδρών έκανε το 4Χ4 στο World League επικρατώντας με 3-1 του Πουέρτο Ρίκο στο Αλεξάνδρειο και απέχει μία νίκη από το φάιναλ φορ της Γερμανίας.

Παρά την απουσία του άρρωστου Δημήτρη Τζούριτς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του και μάλιστα δέχθηκε ένα πολύ καλό δώρο από την Κινεζική Ταϊπέι (κέρδισε με 3-1 την Ισπανία), γεγονός που σημαίνει ότι πλέον μόνο η Βενεζουέλα (νίκησε με 3-2 το Μαυροβούνιο) απειλεί την Εθνική μας στη μάχη της πρόκρισης.

Στα δύο πρώτα σετ του σημερινού αγώνα οι παίκτες του Δρίκου επικράτησαν πολύ εύκολα, καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7 και 8-5 αντίστοιχα) έπαιρναν σημαντικές διαφορές. Το Πουέρτο Ρίκο δεν πίεζε καθόλου στο σερβίς και έτσι η Εθνική είχε πολύ εύκολη την αλλαγή με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση (64% στο πρώτο και 70% στο δεύτερο σετ).

Στο τρίτο σετ άλλαξαν τα δεδομένα με τον τεχνικό του Πουέρτο Ρίκο να αλλάζει εντελώς την ομάδα του (ο Μοράλες από διαγώνιος πήγε κεντρικός και έγινε νέο δίδυμο πασαδόρου-διαγωνίου) και να προηγείται με 5-8. Η Εθνική αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 13-11, ωστόσο έχασε τις ευκαιρίες που είχε για να διευρύνει τη διαφορά της και το ματς έγινε ντέρμπι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε δύο ματς μπολ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και στο 27-27 δύο λάθη της Εθνικής έδωσαν το σετ στο Πουέρτο Ρίκο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ανεβασμένη ψυχολογία στο τέταρτο σετ φτάνοντας στο 7-10, ωστόσο η είσοδος του Πρωτοψάλτη έδωσε νέα πνοή στην ελληνική ομάδα, που προηγήθηκε με 12-11 με κόντρα του Κουμεντάκη (μετά από εκπληκτική άμυνα του Πρωτοψάλτη) και με ένα σερί από μπλοκ έφτασε στο 14-11 και λίγο αργότερα στο 18-14. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς είχε μπει στην τελική του ευθεία η χαμένη κόντρα μπάλα στην επόμενη φάση, όπου αντί να γίνει το 19-14, έφερε ένα σερί των αντιπάλων για το 18-17 και το ντέρμπι ξανάρχισε. Στο 21-19 η Εθνική έχασε τέσσερις φορές κόντρα επίθεση για το +3 και αμέσως μετά ο Σάντσες με άσο (που είχε τη βοήθεια του φιλέ) ισοφάρισε σε 21-21, ενώ στην επόμενη φάση ο Νιέβες κάρφωσε στο φιλέ χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ελλάδα έφτασε σε ματς μπολ και τελικά ''σφράγισε'' τη νίκη στο 26-24 με επίθεση άουτ του Μοράλες.

Ο Κουμεντάκης είχε 17 πόντους, ο Ανδρεάδης πρόσθεσε οκτώ, ο Γκαράς είχε 55% στην υποδοχή (με 32% άριστες), ο Ανέστης Δαλακούρας δε χρησιμοποιήθηκε, ενώ ο Τζούριτς δεν έπαιξε λόγω ίωσης.

Στον άλλο σημερινό αγώνα η Σλοβενία επικράτησε του Κατάρ με 3-0.

Το Σάββατο στις 18:00 η Σλοβενία θα παίξει με το Πουέρτο Ρίκο και στις 21:00 η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει το Κατάρ.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-17, 27-29, 26-24)

Ελλάδα: Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 12 (8/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (8/12 επ., Κουμεντάκης 17 (16/34 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ.-32% άριστες), Φράγκος 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 86% υπ.-50% άριστες), Ασπιώτης 14 (12/26 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), (λ) Γκαράς (55% υπ.-32% άριστες)/Τερζής 1 (1 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 2 (2/4 επ., 40% υπ.-40% άριστες)

Πουέρτο Ρίκο: Μοράλες 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Γκόας 2 (2/3 επ.), Λόπεζ 3 (3/6 επ., 30% υπ.-20% άριστες), Νιέβες 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Σιέρρα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σάντσεζ 17 (14/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.-26% άριστες), (λ) Ντελ Βάλε (50% υπ.-37% άριστες)/Ιγκλέσιας 1 (1/1 επ.), Ριβέρα Ε. 5 (5/12 επ., 62% υπ.-31% άριστες), Αρτσίλα 1 (1/3 επ.), Ριβέρα Χ. 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ).

12. Τυνησία 0 (1-9).

Στο φάιναλ φορ, το οποίο θα διεξαχθεί το διήμερο 1-2 Ιουλίου στην Φρανκφούρτη, θα προκριθούν οι τρεις ομάδες της βαθμολογίας μετά τη διεξαγωγή έξι αγωνιστικών, καθώς και η διοργανώτρια Γερμανία.

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας