Παρασκευή 17 Ιουνίου 2016

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική των πέντε Εβριτών κόντρα στο Καζακστάν

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρώτο τουρνουά του World League, το οποίο διεξάγεται στην Κοζάνη, η Εθνική Ανδρών, καθώς επικράτησε του Καζακστάν με 3-0 στο κλειστό της Λευκόβρυσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, καθώς στο πρώτο σετ είχε 88% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14/16 τελειωμένες επιθέσεις), με αποτέλεσμα να επικρατήσει εύκολα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ το Καζακστάν με πίεση στο σερβίς κατάφερε να ξεφύγει με 11-14 και 15-18, αλλά η Εθνική μας επέστρεψε γρήγορα στον αγώνα και ισοφάρισε σε 21-21, ενώ στη συνέχεια κατόρθωσε να ''σπάσει'' δύο σετ μπολ των αντιπάλων (23-24, 24-25), για να κλείσει το σετ με κόντρα επίθεση και άσο του Φράγκου (28-26).

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και τη θερμή συμπαράσταση 2.000 φιλάθλων η Εθνική μας διατήρησε τον ίδιο καλό ρυθμό και στο τρίτο σετ φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή του με 25-18.

Ο Κουμεντάκης ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης της Εθνικής μας με 13 πόντους (11/14 τελειωμένες επιθέσεις), ο Ανδρεάδης πρόσθεσε πέντε πόντους (με 4/5 τελειωμένες επιθέσεις και ένα μπλοκ), ενώ ο Γκαράς είχε 47% στην υποδοχή (με 41% άριστες). Ο Ανέστης Δαλακούρας πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή χωρίς να σημειώσει πόντο, ενώ ο Τζούριτς, που προέρχεται από τραυματισμό, δεν αγωνίστηκε, με τον Ασπιώτη να ξεκινά βασικός.

Το Σάββατο στις 21:00 η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο ηττήθηκε σήμερα με 3-0 από την Κινεζική Ταϊπέι, ενώ στις 18:00 το Καζακστάν θα παίξει με την Κινέζικη Ταϊπέι.

Τα σετ: 25-16, 28-26, 25-18

Eλλάδα: Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (7/7 επ.), Ανδρεάδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/14 επ., 2 άσοι, 44% υπ.-19% άριστες), Φράγκος 15 (13/18 επ., 2 άσοι, 50% υποδοχή-50% άριστες), Ασπιώτης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), (λ) Γκαράς (47% υπ.-41% άριστες)/Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Δαλακούρας, Πρωτοψάλτης 5 (5/7 επ., 67% υπ.-33% άριστες).

Καζακστάν: Κουζνέτσοφ Α., Στόλνικοφ 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ.-45% άριστες), Μιρονένκο, Καντιρχάνοφ 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Βοριβόντιν 9 (9/13 επ., 43% υπ.-14% άριστες), Μαμέντοφ 12 (10/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), (λ) Φάρτοφ (63% υπ.-32% άριστες)/(λ) Μπαντάσεφ, Κουζνέτσοφ Σ., Ίσιν, Μισένκο 2 (2/4 επ.), Ακίμοφ 1 (1/2 επ.), Κόστιφ 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες).