Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016

Δεκατέσσερα χρυσά μετάλλια για τον Κότινο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης!

Δεκατέσσερα χρυσά μετάλλια και δεκατρία πανελλήνια ρεκόρ ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός των αθλητών και των αθλητριών του Α.Σ. ΑμεΑ ''Κότινος'' στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ ''Καλλιπάτειρα'' 2016, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο Αθηνών.

Στην πρώτη του συμμετοχή σε επίσημο αγώνα ο Αθανάσιος Ταλιατζής, ο μικρότερος σε ηλικία αθλητής που συμμετείχε στη διοργάνωση, κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια καταρρίπτοντας τα προηγούμενα πανελλήνια ρεκόρ στα 50μ. ελεύθερο Ανδρών, στην κατηγορία S8 (Υ10-Υ12) με 1:51.78 και στα 50μ. ύπτιο με 1:44.41.

H επίσης πρωτοεμφανιζόμενη σε αγώνες πανελληνίου πρωταθλήματος Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια καταρρίπτοντας επίσης τα προηγούμενα πανελλήνια ρεκόρ στα 50μ. ελεύθερο Γυναικών, στην κατηγορία S9 (Y10-Y12) με 1:09.25 και στα 50μ. ύπτιο Γυναικών με 1:22.78.

O Τηλέμαχος Πανταζίδης με τον ''αέρα'' της πρόσφατης συμμετοχής του στο διεθνές μίτινγκ του Βερολίνου κατέκτησε πέντε χρυσά μετάλλια και συγκεκριμένα στα 50μ. ελεύθερο Ανδρών, στην κατηγορία S9 (Y13/Y14), στα 50μ. πεταλούδα με 42.85 (νέο πανελλήνιο ρεκόρ), στα 100μ. πρόσθιο Ανδρών, στην κατηγορία SB9 (Y13-Y14) με 1:45.41 (νέο πανελλήνιο ρεκόρ), στα 50μ. πρόσθιο Ανδρών με 46.30 (νέο πανελλήνιο ρεκόρ) και στα 100μ. ελεύθερο Ανδρών με 1:21.13 (νέο Πανελλήνιο ρεκόρ).

Τέλος η ... μεγαλύτερη (μόλις 13 ετών) και ''αρχηγός'' της ομάδας, Μαρία Κυριακίδου κατέκτησε πέντε χρυσά μετάλλια καταρρίπτοντας ισάριθμα πανελλήνια ρεκόρ στα 50μ. ελεύθερο Γυναικών της κατηγορίας S7 (Y13-Y14) με 57:05, στα 100μ. ελεύθερο με 2:10.54, στα 100μ. ύπτιο με 2:04.51, στα 50μ. ύπτιο με 59.53 και στα 50μ. πρόσθιο Γυναικών της κατηγορίας SB6 (Y13-Y14) με 1:24.46