Παρασκευή 1 Ιουλίου 2016

Ηττήθηκε η Εθνική Ανδρών των πέντε Εβριτών από τη Σλοβενία

H Σλοβενία αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για την Εθνική Ανδρών των πέντε Εβριτών, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-0 σετ στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του τρίτου γκρουπ του World League, που διεξάγεται στη Φρανκφούρτη.

Το Σάββατο στις 15:10 (ώρα Ελλάδας) η Εθνική Ελλάδας θα διεκδικήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο την Κινεζική Ταϊπέι.

Η ελληνική ομάδα μπήκε αγχωμένα στο παιχνίδι προσπαθώντας να βρει τα πατήματά της, υπέπεσε σε λάθη στο σερβίς, με αποτέλεσμα οι Σλοβένοι να φτάσουν πρώτοι στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8, 12-16). Η Ελλάδα πίεσε και πλησίασε στον πόντο με τον Φράγκο (16-17) και προηγήθηκε με τον Πρωτοψάλτη (18-17). Η σλοβενική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αύξησε τη διαφορά στο σκορ (21-23) και παρότι η Εθνική μείωσε σε 22-23 με τον Φράγκο, η Σλοβενία κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25.

Παρόμοια ήταν και η εικόνα και στο δεύτερο σετ με την Εθνική να δέχεται πίεση από τους Σλοβένους και τον Ούρναουτ να αυξάνει τη διαφορά στο +3 (5-8)) για τη Σλοβενία στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Τζούριτς άρχισε να ανεβάζει στροφές στην επίθεση, αλλά το +3 (13-16) παρέμεινε για τους Σλοβένους, ενώ η ομάδα του Τζιάνι ''άνοιξε'' τη διαφορά έχοντας στο σερβίς τον Ρόπρετ για το 17-23. Η ελληνική ομάδα μείωσε, αλλά οι Σλοβένοι έκαναν το 20-25 για το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει τη θέση του Φράγκου, αλλά και πάλι οι Σλοβένοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Η ελληνική ομάδα δε μπόρεσε να περιορίσει τα λάθη της, με αποτέλεσμα η Σλοβενία να προηγηθεί με 11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Σμαραγδής πέρασε στον αγώνα στο 12-18 αντί του Ανδρεάδη. Οι Σλοβένοι έφτασαν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 16-25 και της νίκης με 0-3 σετ και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Γερμανία, που επικράτησε με 3-0 της Κινεζικής Ταϊπέι.

Ο Τζούριτς σημείωσε 13 πόντους (με 13/33 επιθέσεις), ο Κουμεντάκης πρόσθεσε επτά (με 7/13 επιθέσεις, 50% υποδοχή και 40% άριστες), ο Ανδρεάδης πέτυχε έξι (με 5/10 επιθέσεις και έναν άσο), ο Γκαράς είχε 52% στην υποδοχή με 31% άριστες, ενώ δε χρησιμοποιήθηκε ο Ανέστης Δαλακούρας.

Η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 15:10 (ώρα Ελλάδας) την Κινεζική Ταϊπέι για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 16-25)

Ελλάδα: Στιβαχτής, Πετρέας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (7/13 επ., 50% υπ.-30% άριστες), Φράγκος 6 (6/12 επ., 50% υπ.-25% άριστες), Τζούριτς 13 (13/33 επ.), (λ) Γκαράς (52%-31% άριστες)/Πρωτοψάλτης 2 (2/6 επ.), Ασπιώτης, Σμαραγδής

Σλοβενία: Πάγενικ 6 (6/10 επ.), Γκασπαρίνι 13 (9/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντσιτς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κοντσίλα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ούρναουτ 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.-38% άριστες), Τσεμπούλ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.-38% άριστες), (λ) Χρίμπαρ (53% υπ.-40% άριστες)/Κλόμπουτσαρ, Ρόπρετ 1 (1 άσο)