Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2015

ΠΑΟΚ-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και γνώρισε ήττα εντός προγράμματος με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της εμβόλιμης πέμπτης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Νικολάι Ζελιάσκοφ συνέχισε την αήττητη πορεία της και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά του το συγκρότημα του Σάκη Μουστακίδη, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκα Σούλιαγιτς και με βασικό τον Τσέντομιρ Ίλιτς, έμεινε στους επτά βαθμούς.

Η χθεσινή αναμέτρηση επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του κεντρικού του ΠΑΟΚ, Γιάννη Παντακίδη, ο οποίος στο 6-3 του πρώτου σετ στην προσγείωσή του πάτησε στο πόδι του Κουρνέτα και έπεσε στο παρκέ με αφόρητους πόνους στο αριστερό πόδι. Ο Παντακίδης υπέστη ολική ρήξη συνδέσμων στον αστράγαλο και θα απουσιάσει από τους αγωνιστικούς χώρους για τουλάχιστον τέσσερις μήνες. Ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο σετ έπεσε μετά τον τραυματισμό του Παντακίδη, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να διατηρεί στο προβάδισμά του καθ' όλη τη διάρκεια του σετ και το κατακτά με 25-20.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 7-7. Με πόντο του Πέτρογλου ο ΠΑΟΚ έκανε το 15-12, ο Κιόσης μείωσε σε 15-13 και με επίθεση του Σεπέδα διαμορφώθηκε το 16-13. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 20-17 και στη συνέχεια με διπλό μπλοκ στον Ανέστη Δαλακούρα έγινε το 22-18. Ακολούθησε νέο διπλό στον Δαλακούρα για το 23-18, κατόπιν με λάθος στην επίθεση του ακραίου του Εθνικού έγινε το 24-18 και με επίθεση του Ντίνα διαμορφώθηκε το 25-19.

Το 3-0 του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του (8-3, 16-9), με τον Σάκη Μουστακίδη στη συνέχεια να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Τσέλιο και Χαραλαμπίδη. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-10 και τη νίκη με 3-0.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Βασιλειάδης και Δανιηλίδου.

Πλέον, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης στρέφει την προσοχή της στην κρίσιμη εντός έδρας αναμέτρηση του Σαββάτου με την Παναχαϊκή.

Τα σετ: 25-20, 25-19, 25-10

ΠΑΟΚ: Χιμένες 17 (14/18 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ.), Παντακίδης, Κουρνέτας 2 (2/3 επ.), Σεπέδα 12 (12/16 επ.), Γκεοργκίεφ 10 (5/12, 2 μπλοκ, 3 άσοι), Πέτρογλου 10 (7/12, 2 μπλοκ, 1 άσος, 64% υπ.)/Γκαράς (λ-80% υπ.), Ντίνας 6 (2/4, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 1 (1/1), Καρασαββίδης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 9π. (8/22, 1 μπλοκ, 47% υπ.), Τουράνιανιν 5 (2/7, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (2/4), Ίλιτς 6 (6/18), Κιόσης 5 (3/7, 1 μπλοκ, 1 άσος), Α. Δαλακούρας 6 (6/22 επ.), Δαρίδης (λ.-25% υπ., 17% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (1 άσος), Τσέλιος, Χαραλαμπίδης