Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015

A.O. Oρεστιάδας-Παναθηναϊκός 3-2

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της εμβόλιμης πέμπτης αγωνιστικής της Volleyleague και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας στο τάι μπρέικ.

Το κοουτσάρισμα το έκανε ο Στέλιος Κεμανετζής, καθώς δεν εκδόθηκε η άδεια του νέου προπονητή της ομάδας, Πλάμεν Χριστόφ.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με την Ορεστιάδα να προηγείται στη συνέχεια με 19-17. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε με 19-20 και στη συνέχεια με 20-22. Ο Μίλιτς μείωσε σε 21-22, αλλά έχασε το σερβίς για το 21-23 και το σετ τελείωσε με δύο μπλοκ σε Βουκασίνοβιτς και Γκούσταφσον αντίστοιχα.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σταθερό προβάδισμα (4-8, 12-16, 15-21) και έφτασαν στην κατάκτησή του με 22-25.

Η ομάδα της Ορεστιάδας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με αντεπίθεση διαρκείας να φτάσει στη μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ. Ο Α.Ο. Ορεστιάδας διεύρυνε σταδιακά το προβάδισμά του στο τρίτο σετ (16-13, 21-15) και έφτασε στο 25-17 μειώνοντας σε 1-2.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τέταρτο σετ, όταν ο Α.Ο. Ορεστιάδας προηγήθηκε με 22-18 και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 22-22, αλλά η ομάδα της Ορεστιάδας διατήρησε τη ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωσή της. Στο 23-23 χρεώθηκε πιαστό ο Πανταλέων και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Χήρα στον Σιμεόνοφ.

Η κατάκτηση του τέταρτου σετ έδωσε νέα ώθηση στην ομάδα της Ορεστιάδας, που με τη θερμή υποστήριξη του κόσμου της, κατάφερε να επικρατήσει και στο τάι μπρέικ. Ο Α.Ο.Ο. προηγήθηκε με 6-4 για να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός σε 7-7. Τότε η ομάδα της Ορεστιάδας έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 11-7. Το προβάδισμα του Α.Ο.Ο. διατηρήθηκε με την ομάδα της Ορεστιάδας να κατακτά το πέμπτο σετ με 15-9 και να ολοκληρώνει τη μεγάλη ανατροπή.

Την επόμενη αγωνιστική (29/11, 19:00) η Ορεστιάδα θα αντιμετωπίσει τον Άρη στη Μίκρα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Τζεπκινλής.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 22-25, 25-17, 25-23, 15-9)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 8 (6/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, Γκούσταφσον 20 (17/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μίλιτς 17 (10/17 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ, Βουκασίνοβιτς 21 (20/40 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ.-25% άριστες), Ριζόπουλος 10 (6/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 78% υπ.-50% άριστες)/Κωνσταντινίδης (λ), 76% υπ.-62% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου

Παναθηναϊκός: Mαρούλης 2 (μπλοκ), Ούγκο Γκιμαράες 23 (17/33 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 78% υπ.-62% άριστες), Φερέιρα 18 (15/40 επ., 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 17 (14/28 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 63% υπ.-42% άριστες), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 άσος), Πανταλέων 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ)/Πολυχρονιάδης (λ, 54% υπ.-33% άριστες), Μπούρας (λ), Ρούσσης, Μπέλλος