Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Eθνικός Αλεξανδρούπολης-Παναχαϊκή 3-2

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από την Παναχαϊκή στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και έφτασε πλέον τους εννιά βαθμούς. Από την πλευρά της, η ομάδα της Πάτρας με το σημερινό της πόντο, έχει συγκεντρώσει συνολικά έξι.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ αποκτώντας μία διαφορά πέντε πόντων (5-10), γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατόρθωσε αρχικά να μειώσει στον πόντο (10-11) και να περάσει μπροστά στο σκορ με δύο πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο Εθνικός διατήρησε ένα προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 20-18, με την ομάδα της Παναχαϊκής να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστή το Νίκο Ρουμελιώτη (22-23). Με επίθεση του Σούλιαγκιτς ο Εθνικός ισοφάρισε σε 23-23, αλλά με πόντο του Σαρικεϊσογλου και επίθεση άουτ του διαγωνίου του Εθνικού διαμορφώθηκε το 23-25 και το 0-1 υπέρ της Παναχαϊκής.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυνε σταδιακά φτάνοντας αρχικά στο 14-8 και κατόπιν στο 19-14. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Εθνικός θα έφτανε στην κατάκτηση του σετ και στην ισοφάριση, τα δεδομένα ανατράπηκαν. Με ένα σερί 4-0 οι Πατρινοί μετέτρεψαν το εις βάρος τους 22-19 σε 22-23. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενοι εν τέλει να κατακτούν και το δεύτερο σετ με 25-27 με επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη και μπλοκ του διαγωνίου της Παναχαϊκής στον Σούλιαγκιτς.

Παρότι ο Εθνικός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να πετύχει με αντεπίθεση διαρκείας την ολική ανατροπή, έχοντας και τη θερμή υποστήριξη των φιλάθλων. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και καλή λειτουργία του μπλοκ, απέκτησε ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή, το οποίο διατήρησε σ' όλη τη διάρκεια του σετ (8-6, 16-13, 21-16) φτάνοντας στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-19 μειώνοντας σε 1-2.

Ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του τετάρτου σετ και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-6. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμά της (14-10, 17-14) και παρότι η Παναχαϊκή μείωσε στον πόντο (17-16), κράτησε την αυτοσυγκέντρωσή της και με ένα επιμέρους σκορ 8-1 έφτασε στην κατάκτηση του τετάρτου σετ με 25-17 οδηγώντας στον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το ξεκίνημα του πέμπτου σετ συνοδεύτηκε από μεγάλη ένταση, όταν ο Τάσος Ρουμελιώτης, ο οποίος παρακολουθούσε τον αγώνα δίπλα από τον πάγκο της Παναχαϊκής, διαμαρτυρόμενος για μία απόφαση του διαιτητή Θέμελη έριξε μία διαφημιστική πινακίδα και στη συνέχεια μια καρέκλα. Ο Μένιος Ρουμελιώτης στη συνέχεια κατευθύνθηκε προς την έξοδο του Κλειστού Γυμναστηρίου, όπου είχε οδηγηθεί ο αδερφός του, και στην επιστροφή του δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Μετά από την ολιγόλεπτη διακοπή, ο Εθνικός διεύρυνε το προβάδισμά του και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του τάι μπρέικ με 15-8 πανηγυρίζοντας την ανατροπή στο σκορ και την τελική νίκη. Μετά το τέλος του αγώνα, η ένταση σταδιακά εκτονώθηκε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-27, 25-19, 25-17, 15-8)

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Θέμελης και Παπαδογούλας.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 12π. (8/16, 3 μπλοκ, 1 άσος, 52% υπ.-28% άριστες), Σούλιαγκιτς 21 (17/38, 3 μπλοκ, 1 άσος), Τουράνιανιν 9 (5/7, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (2/3, 3 μπλοκ, 1 άσος), Κιόσης 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσος), Α. Δαλακούρας 20 (18/35, 2 μπλοκ, 59% υπ., 37% άριστες)/Δαρίδης (λ, 59% υπ., 41 % άριστες), Τσέλιος

Παναχαϊκή: Ντονάς 7π. (6/19, 1 μπλοκ, 18% υπ., 18% άριστες), Λιβαθηνός 6 (4/5, 1 μπλοκ, 1 άσος), Τακουρίδης 11 (9/12, 2 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 29 (28/59, 1 μπλοκ), Σαρικεϊσογλου 9 (8/24, 78% υπ., 41% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (5/13, 4 μπλοκ)/Ρουμελιώτης Μ. (λ.-50%υπ., 38% άριστες), Μακρυγιάννης, Μαυραγάνης (0/1, 1 μπλοκ), Βασιλάκος 9 (5/14, 2 μπλοκ, άσοι)