Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015

Πρόκριση του Εθνικού στους ''16'' του Challenge Cup

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε με 15-11 στο ''χρυσό'' σετ την Πριέβιντζα στη Σλοβακία και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στη φάση των ''16'' του Challenge Cup.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ανέστη Δαλακούρα και τον Λούκα Σούλιαγκιτς, γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (στο πρώτο παιχνίδι ο Εθνικός είχε κερδίσει στην Αλεξανδρούπολη με το ίδιο σκορ), αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 15-11 στο ''χρυσό'' σετ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι (5-8) και βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου σετ (15-16). Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (21-19) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή σημαντική διαφορά (8-5), την οποία διεύρυναν σταδιακά (16-12, 21-14) και το κατέκτησαν με 25-19.

Οι παίκτες του Εθνικού διατήρησαν τη ψυχραιμία και την αυτοσυγκέντρωσή τους φτάνοντας στην κατάκτηση του τρίτου σετ. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κώστα Δαλακούρα και Ίλιτς, αποτελεσματικό μπλοκ από τους Κιόση και Τουράνιανιν και καλή υποδοχή από τον Δαρίδη, ο Εθνικός πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (5-8), το οποίο διατήρησε σ' όλη τη διάρκεια του σετ και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ, παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (6-8) και έφτασε να προηγείται με 20-22, κατέληξε στην ομάδα της Σλοβακίας με 25-23, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στο ''χρυσό'' σετ.

Στο ''χρυσό'' σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα (3-5) φτάνοντας στην κατάκτησή του με 11-15, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους ''16'' του θεσμού.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης την Σπαρτάκ Λιγκ.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-19, 20-215, 25-23), Χρυσό σετ: 11-15

Πριέβιντζα: Ροντρίγκες 18 (10/14 επ. 2 άσοι, 6 μπλοκ), Κάσα 5 (3/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σίμκο 6 (6/11 επ.), Χούκελ 21 (18/47 επ., 3 άσοι), Παβέλκα 9 (5/15 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ, 69%υπ.-31% άριστες), Σζλουμπόφσκι 14 (11/28 επ. 3 άσοι, 58% υπ.-28% άριστες)/(λ) Χράνο (57% επ.-21% άριστες)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κ. Δαλακούρας 22 (18/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ.-35% άριστες), Τουράνιανιν 15 (10/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (4/5 επ., 1 άσος), Κιόσης 6 (4/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), ΄Ιλιτς 16 (13/39 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (6/17 επ., 1 άσος, 41% υπ.-6% άριστες)/(λ) Δαρίδης (62% υπ.-34% άριστες), Τσέλιος 2 (2/3 επ.), Βλαχόπουλος 2 (άσοι)