Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Παναθηναϊκός 2-3

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Παναθηναϊκό με 0-2 στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου είχε τρία σετ μπολ, αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 16-18.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, με την οποία αγωνίστηκαν οι Μιγιαήλοβιτς και Φόγιερ, βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός είναι στην έκτη θέση με 16 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 2-3 πόντων (14-16, 18-21) και έφτασαν στην κατάκτησή του με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (3-8, 6-11), με τον προπονητή του Εθνικού να περνά στον αγώνα τον Μιγιαήλοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 16-9, αλλά ο Εθνικός με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στον πόντο (23-24). Ο Σιμεόνοφ πήρε τον πόντο για τον Παναθηναϊκό διαμορφώνοντας το 23-25 για το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Μιγιαήλοβιτς ξεκίνησε βασικός και ο Βλαχόπουλος πήρε τη θέση του Κασαμπαλή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-11, αλλά ο Εθνικός με αποτελεσματικό μπλοκ από τους Κιόση και Τουράνιανιν και με λύσεις στην επίθεση από τους Φόγιερ, Σούλιαγιτς και Μιγιαήλοβιτς, μείωσε σταδιακά τη διαφορά, ανέτρεψε στη συνέχεια το σκορ και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), αλλά με ένα σερί 6-0 πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-23 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός με ανεβασμένη ψυχολογία από την ισοφάριση και την υποστήριξη των φιλάθλων του, κατάφερε να προηγηθεί με 10-7, διατήρησε στην συνέχεια το προβάδισμά του και είχε τρία σετ μπολ για να φτάσει στη νίκη (14-13, 15-14, 16-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ούγκο (16-16) και στη συνέχεια με διπλό μπλοκ των Μαρούλη-Κανέλλου στον Μιγιαήλοβιτς και των Ούγκο-Κανέλλου στον Σούλιαγιτς διαμορφώθηκε το 16-18.

Την Τετάρτη ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Α.Ο. Ορεστιάδας στην αυλαία του πρώτου γύρου και ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει τον Άρη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Παπαδογούλας και Τζεπκινλής.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18

Eθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 0 (0/3 επ., 38% υπ., 19% άριστες), Φόγιερ 17 (16/28 επ., 1 άσος, 62% υπ., 43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ., 3 άσοι), Τουράνιανιν 15 (8/13 επ., 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ)/(λ) Δαρίδης (78% υπ., 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ., 77% υπ.-38% άριστες), Βλαχόπουλος

Παναθηναϊκός: Μαρούλης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ούγκο 30 (21/35 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ.-40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ., 4 μπλοκ), 55% υπ.-23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ)/(λ) Πολυχρονιάδης (61% υπ., 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλλος 2 (2/2 επ.), Σαμαντάς