Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015

Φοίνικας Σύρου-Α.Ο. Ορεστιάδας 3-1

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Φοίνικα στη Σύρο και γνώρισε την ήττα με 3-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα ο Α.Ο. Ορεστιάδας βρίσκεται στην έβδομη θέση με δώδεκα βαθμούς, όσους έχει συγκεντρώσει και ο Άρης, ενώ ο Φοίνικας Σύρου συγκατοικεί στη δεύτερη θέση με την Κηφισιά με 24 βαθμούς.

Η ομάδα της Ορεστιάδας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε από το ξεκίνημα μια σημαντική διαφορά (5-8), την οποία διεύρυνε σταδιακά (9-16, 12-21) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25.

Οι αθλητές του Πλάμεν Χριστόφ πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο σετ και έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτησή του. Συγκεκριμένα, ο Α.Ο.Ο. διατηρούσε μία διαφορά 2-3 πόντων (14-16) και προηγήθηκε στη συνέχεια με 18-21. Κατόπιν, τα σερβίς του Ντόκιτς δημιούργησαν προβλήματα στην Ορεστιάδα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κατακτήσουν το σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ βρήκε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 8-7. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-12, 21-17) και κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο και τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, σετ, η ομάδα της Ορεστιάδας δεν κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας της Σύρου, που είχε ανεβασμένη ψυχολογία από την ανατροπή του σκορ και περισσότερες λύσεις στην κόντρα επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 8-4 και κατόπιν με 16-8 και 21-10 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-12 και της νίκης με 3-1 σετ.

Την Τετάρτη o A.O. Oρεστιάδας θα φιλοξενήσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι του Έβρου, ενώ ο Φοίνικας Σύρου θα αντιμετωπίσει την ίδια ημέρα στη Μίκρα τον Ηρακλή, στην αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Ονόπας και Φραγκάκης.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-12

Φοίνικας Σύρου: Χαραλαμπίδης 9 (6/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (8/13 επ., 1 άσος), Πάρις 10 (5/6 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-47% άριστες), Ντόκιτς 26 (18/45 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-61% άριστες)/Ζήσης (λ, 52% υπ.-31% άριστες), Ηλίας 1 (άσος), Λάππας 1 (μπλοκ)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 9 (7/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αμπουϊλα 2 (2/4 επ.), Γκούσταφσον 17 (13/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μίλιτς 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (10/34 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.-35% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ., 63% υπ.-53% άριστες)/(λ) Κωνσταντινίδης (48% υπ.-28% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Πεντίδης