Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Άνετη επικράτηση της Γ.Ε.Α. επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Η Γ.Ε.Α. υποδέχθηκε την Ελπίδα Αμπελοκήπων στο Κλειστό Γυμναστήριο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> της Αλεξανδρούπολης και επικράτησε άνετα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Κρεούζη ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς και εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Νέστορα, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την πλευρά της η ομάδα των Αμπελοκήπων παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει μέχρι τώρα 31 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα των αθλητών της Γ.Ε.Α. και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με τρεις (2-5, 3-6) και στη συνέχεια με τέσσερις πόντους (6-10, 7-11). Με ένα σερί 3-0 και επίθεση του Κωνσταντινίδη η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μείωσε στον πόντο (12-13). Με επίθεση σε πρώτο χρόνο του πρώην κεντρικού της Γ.Ε.Α, Nίκου Χριστόφα, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με τρεις (12-15), γεγονός το οποίο ανάγκασε τον Ηλία Κρεούζη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η Γ.Ε.Α αντέδρασε και ισοφάρισε σε 15-15, με ένα σερί 3-0 και πόντο του Κωνσταντινίδη. Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες (16-16, 17-17, 18-18) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο πόντους (19-21), μετά από επίθεση του Σταυρακάκη. Η Γ.Ε.Α. κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου, πρώτα σε 21-21 και κατόπιν σε 22-22. Με σερβίς του Κεσκίνη στο φιλέ και επίθεση του Βουλγαρίδη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ (22-24). Με σερβίς στο φιλέ του Βασιλειάδη και επίθεση άουτ του Βουλγαρίδη η Γ.Ε.Α. ισοφάρισε σε 24-24. Με επίθεση άουτ του Αρχοντούδη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε νέο σετ μπολ (24-25), αλλά ο ακραίος της Γ.Ε.Α. διόρθωσε το προηγούμενο λάθος του και ισοφάρισε σε 25-25. Με πόντο του Χριστόφα η Ελπίδα Αμπελοκήπων είχε νέο σετ μπολ (25-26) και στη συνέχεια με υπέρβαση του πρώην πασαδόρου της Γ.Ε.Α. Παντίρη, η Γ.Ε.Α. ισοφάρισε σε 26-26. Με άσο του Αρχοντούδη και φιλέ του Σταυρακάκη, η Γ.Ε.Α. έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 28-26.

Το ξεκίνημα του δευτέρου σετ ήταν ανάλογο μ' αυτό του πρώτου, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (3-7), χάρη σε μπλοκ του Χατζηχριστάκη στον Στοϊλούδη. Η Γ.Ε.Α. αντέδρασε άμεσα και ''έτρεξε'' ένα εντυπωσιακό σερί 6-0, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-7. Με πλουραλισμό στην επίθεση και αποτελεσματικό μπλοκ η Γ.Ε.Α. διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων (13-9, 15-11, 17-14, 18-15, 23-19) φτάνοντας χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες στην κατάκτηση του σετ με 25-20.

Mε ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ η Γ.Ε.Α. κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της στο τρίτο σετ, ενώ παράλληλα η ομάδα των Αμπελοκήπων δε μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση. Συγκεκριμένα, μετά το αρχικό 0-2, η Γ.Ε.Α. πήρε άμεσα το προβάδισμα (5-3), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια στους πέντε πόντους (14-9), γεγονός που υποχρέωσε τον Γιώργο Καραβιδόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η Γ.Ε.Α. συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε τη διαφορά της στους εννιά (19-10), γεγονός που υποχρέωσε τον προπονητή της Ελπίδας Αμπελοκήπων να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Η Γ.Ε.Α. διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-17 και της νίκης με 3-0 σετ.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Μαρκάτσας και Ιωαννίδης.

Την επόμενη αγωνιστική η Γ.Ε.Α. θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Χ.Α.Ν.Θ., ενώ η Ελπίδα Αμπελοκήπων θα φιλοξενήσει τον Α.Ο. Σερρών.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-20, 25-17)

Γ.Ε.Α.: Γραμματικάκης, Δαλδαβερένης, Κωνσταντινίδης, Στοϊλούδης, Μπουφίδης, Αρχοντούδης, (λ) Μπαξεβανίδης/Κεσκίνης, Ανδρεάδης

Ελπίδα Αμπελοκήπων: Ακριτίδης, Βασιλειάδης, Χριστόφας, Χατζηχριστάκης, Βουλγαρίδης, Σταυρακάκης, (λ) Ξένος/(λ) Σταυρίδης, Παντίρης, Καραβιδόπουλος, Ταλαμπίρης

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας