Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα για τον μαχητικό Εθνικό από τον ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ

Σ' ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι με πολλές εναλλαγές και ανατροπές στο σκορ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 3-2 από τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 15-25, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων της (θα πρέπει να σημειωθεί ότι έδωσαν το ''παρών'' στο γήπεδο και 50 περίπου οπαδοί του ΠΑΟΚ) ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να κερδίσει τα δύο επόμενα σετ με 25-19 και 25-18, ο ''Δικέφαλος του Βορρά'' πήρε το τέταρτο σετ με 20-25 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου ο Εθνικός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 12-15.

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό κεντρικό Λι κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με 1-7. Με τριπλό μπλοκ στον Χιμένεθ ο Εθνικός μείωσε σε 3-7 και ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Λι πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 3-8. Με επίθεση του Χιμένεθ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 4-11, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Με πόντους των Φόγιερ και Μιγιαήλοβιτς ο Εθνικός μείωσε στους πέντε πόντους (7-12), αλλά οι φιλοξενούμενοι με πόντο του Χιμένεθ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους επτά (9-16). Με ένα επιμέρους σερί 3-0, που ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς στον Σεπέδα, ο Εθνικός μείωσε στους τέσσερις (12-16). Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Χιμένεθ και Γιαμπλόνσκι διεύρυναν και πάλι το προβάδισμά τους (13-18, 14-20, 14-23) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 15-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-6 και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 5-8. Ο Εθνικός με ένα σερί 4-0 κατάφερε να ανατρέψει το 7-10 του ΠΑΟΚ και να περάσει μπροστά στο σκορ με 11-10. Ο Εθνικός διατήρησε ένα προβάδισμα δύο πόντων και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 16-14, μετά από σερβίς του Λι στο φιλέ. Κατόπιν ο Εθνικός με αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση διεύρυνε τη διαφορά του στους πέντε πόντους (22-17, 23-18, 24-19) και έφτασε στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 25-19 και στην ισοφάριση.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την ισοφάριση ο Εθνικός μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ και κατάφερε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-5, χάρη σε επίθεση του Κιόση σε πρώτο χρόνο. Μετά τη μείωση του σκορ από τον ΠΑΟΚ σε 8-7, ο Εθνικός έτρεξε ένα σερί 6-0 και ξέφυγε με 14-7, γεγονός που ανάγκασε τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μιγιαήλοβιτς και Φόγιερ ο Εθνικός προηγήθηκε στη συνέχεια με 18-9. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους πέντε πόντους (19-14, 22-17), αλλά ο Εθνικός με φιλέ του Χιμένες, πόντο του Μιγιαήλοβιτς και σερβίς άουτ του Τακουρίδη κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-18.

Στην αρχή του τετάρτου σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 10-11, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στη συνέχεια προβάδισμα τριών πόντων (10-13), χάρη σε μπλοκ του Λι στον Μιγιαήλοβιτς, γεγονός που οδήγησε τον Σάκη Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσο του Μιγιαήλοβιτς ο Εθνικός μείωσε στον πόντο (12-13), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα δύο-τριών πόντων (14-16, 16-19, 18-21, 19-22, 20-23) και έφτασαν στο 20-25, μετά από επίθεση άουτ του Φόγιερ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μιγιαήλοβιτς προηγήθηκε με 3-0. Στο 4-3 υπέρ της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, ο Σεπέδα με άσο ισοφάρισε σε 4-4, με τον προπονητή του Εθνικού να παίρνει κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-5. Ο Εθνικός κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με 6-5. Στο 6-5 ο Μιγιαήλοβιτς πήρε άσο με τον διαιτητή να καταλογίζει άουτ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 6-6. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 9-9. Με πόντο του Σεπέδα, άουτ του Γκιουλέν και πόντο του Κουρνέτα ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 9-12. Ο Κιόσης μείωσε σε 10-12, ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 10-13 και ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (12-13), μετά από πόντους των Μιγιαήλοβιτς και Τουράνιανιν. Η αντεπίθεση του Εθνικού δεν είχε συνέχεια, καθώς ο ΠΑΟΚ με πόντο του Σεπέδα έφτασε σε σετ και ματς μπολ και με πόντο του Ντίνα κατέκτησε το σετ με 12-15 και στη νίκη με 2-3 σετ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, όντας δύο βαθμούς πίσω από τον έκτο Παμβοχαϊκό, ο οποίος ηττήθηκε χθες στο Βραχάτι από τον Ηρακλή με 1-3. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 34 και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τον τρίτο Φοίνικα Σύρου, ο οποίος γνώρισε χθες απρόσμενη ήττα από τον Άρη στη Μίκρα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Παναχαϊκή και ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεωργιάδης και Αβραμίδης.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-19, 25-18, 20-25, 12-15)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 14 (12/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-22% άριστες), Τουράνιανιν 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/41 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 42% υπ.-33% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/2 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (6/10 επ.), Γκιουλέν 17 (13/22 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ)/(λ) Δαρίδης (61%% υπ.-52% άριστες)

ΠΑΟΚ: Χιμένες 15 (15/26 επ., 59% υπ.-31% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσος), Σεπέδα 22 (19/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/10 επ., 1 άσος), Λι 15 (9/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 69% υπ.-54% άριστες)/(λ) Γκαράς (65% υπ.-38% άριστες), Ντίνας 1 (1/1 επ.), Τερζής, Σαμπάνης 2 (2/4 επ.), Σμαραγδής 1 (1/2 επ.), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης (56% υπ.-22% άριστες)