Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη οκτάδας για την Ορεστιάδα επί του Άρη

Σημαντικό τρίποντο στην προσπάθειά του για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη οκτάδα σημείωσε ο Α.Ο. Ορεστιάδας, που επικράτησε με 3-0 σετ του Άρη στο <<Νίκος Σαμαράς>> στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ έφτασε τους 20 βαθμούς και ξέφυγε με διαφορά πέντε βαθμών από τον Άρη, ο οποίος υποχώρησε πλέον στη δέκατη θέση και ισοβαθμεί με τον Ηρακλή με 15 βαθμούς, καθώς η Παναχαϊκή κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης όντας πλέον ένατη με 16 βαθμούς.

Η ομάδα της Ορεστιάδας κατέκτησε εύκολα το πρώτο και το τρίτο σετ, ενώ στο δεύτερο σετ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 18-22 και να φτάσει στην κατάκτησή του.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Άρης προηγήθηκε με 5-2 και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 14-13. Ο Χήρας με επίθεση σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Άρη. Ο Α.Ο.Ο. με αποτελεσματικό μπλοκ και εκμεταλλευόμενος παράλληλα τα λάθη του Άρη ''έτρεξε'' ένα σερί 8-0 και ξέφυγε στο σκορ με 21-14, για να κατακτήσει στη συνέχεια το σετ με 25-17.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον Βουκασίνοβιτς και έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 2-3 πόντων (14-16, 18-21) και έφτασαν να προηγούνται με 18-22. Μετά από κόκκινη κάρτα στον Κυριακίδη για φραστικό επεισόδιο με τον Ριζόπουλο, η Ορεστιάδα μείωσε σε 19-22. Ο Μίλιτς δημιούργησε προβλήματα από τη θέση του σερβίς στην υποδοχή του Άρη και με τρεις άσους ισοφάρισε σε 22-22. Με διπλή μπαλιά στον Χαριτωνίδη ο Α.Ο.Ο. πέρασε μπροστά με 23-22, ο Κυριακίδης ισοφάρισε σε 23-23, αλλά η Ορεστιάδα με επίθεση του Καρντόσο και μπλοκ του Βουκασίνοβιτς κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-23.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων του, ο Α.Ο.Ο. Ορεστιάδας είχε ένα σταθερό προβάδισμα στο τρίτο σετ (8-5, 16-10, 21-14) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-17 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Θεμελής και Παπαδογούλας.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Λαμία, ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 6 (4/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 4 (2/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 12 (4/9 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (8/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 60% υπ.-47% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.-53% άριστες), Καρντόσο 11 (10/29 επ., 1 άσος)/(λ) Κωνσταντινίδης (71% υπ.-43% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Χουσίδης 1 (1/1 επ.)

Άρης: Κυριακίδης 7 (5/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ,  75% υπ.-25% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Παπαϊακώβου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσος), Σωτηρίου 4 (3/9 επ., 1 άσος, 49% υπ.-40% άριστες), Τζελάτι 9 (8/27 επ., 1 μπλοκ)/(λ) Μπαμπαλιούτας (60% υπ.-50% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ., 82% υπ.-36% άριστες)