Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

''Λύγισε'' στο τάι μπρέικ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Πάτρα

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά γνώρισε την ήττα από την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-2 σετ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα της Αλεξανδρούπολης, που αναχωρεί το βράδυ για την Πορτογαλία για τον πρώτο αγώνα με τη Μπενφίκα για τα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, έφτασε τους 22 βαθμούς και βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πίσω από τον έκτο Παμβοχαϊκό, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο <<Μελίνα Μερκούρη>> με 3-0 σετ. Από την πλευρά της η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στην ένατη θέση με 16 βαθμούς, καθώς ο Άρης ηττήθηκε στην Ορεστιάδα από τον Α.Ο.Ο. με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με το πιεστικό σερβίς των Μιγιαϊλοβιτς και Φόγιερ πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (6-8), το οποίο διατήρησε (13-16) και κατόπιν διεύρυνε (14-21) φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 17-25.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δευτέρου σετ βρήκε την Παναχαϊκή μπροστά στο σκορ με 8-6. Μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι με πόντους του Νίκου Ρουμελιώτη και του Βάλτερ έκαναν ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 17-13. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στην ισοφάριση κατακτώντας το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 8-4, με το οποίο η Παναχαϊκή πήγε μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 13-16, ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (15-21) και κατέκτησε το σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή το Νίκο Ρουμελιώτη προηγήθηκαν αρχικά με 8-5 και στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμά τους (16-11, 21-17) για να φτάσουν στο 25-18 και στην ισοφάριση σε 2-2.

Στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Φόγιερ σε μία σύγκρουσή του με τον Κασαμπαλή και σήμερα το πρωί θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ. Η Παναχαϊκή είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (5-4), το οποίο αύξησε στη συνέχεια στους τρεις πόντους (10-7, 12-9) και έφτασε στην κατάκτησή του τάι μπρέικ με 15-10 και της νίκης με 3-2 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Γεροθόδωρος και Φραγκάκης.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10)

Παναχαϊκή: Βάλτερ 16 (13/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ. 67% υπ.-18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ., 1 άσος), Τόρρες 6 (2/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεϊσογλου 2 (2/5 επ., 40% υπ.-10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ. 2 μπλοκ)/(λ) Μ. Ρουμελιώτης (57% υπ.-18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χρηστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ., 67% υπ.-40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 14 (11/16 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ.-10% άριστες), Τουράνιανιν 4 (1/4 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 15 (11/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ.-15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ., 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ)/ (λ) Δαρίδης (59% υπ.-12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ.), Βλαχόπουλος