Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα για τη Νίκη Αλεξανδρούπολης από τον Ναύαρχο Βότση

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης υποδέχτηκε την Τετάρτη στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> τον Ναύαρχο Βότση και γνώρισε την ήττα με 1-3 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του πρώτου υποομίλου του δευτέρου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Ναύαρχος Βότσης με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ομάδας της Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 11-25. Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Ιπποκράτη Δήμητσα, παρότι βρέθηκαν στο ξεκίνημα του σετ πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (5-10), ισοφάρισαν και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-23 και ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίτο σετ είχε παρόμοια εξέλιξη με το πρώτο, καθώς οι φιλοξενούμενες είχαν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ και το κατέκτησαν με 16-25. Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε δυνατά (8-5) και κατάφερε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα τεσσάρων πόντων μέχρι το 19-15. Στη συνέχεια ο Ναύαρχος Βότσης ανέβασε την απόδοση του και δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Νίκης Αλεξανδρούπολης, με αποτέλεσμα να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να κατακτήσει το σετ στις λεπτομέρειες με 23-25 και φτάνοντας στη νίκη με 1-3 σετ.

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς και υποδέχεται τον προτελευταίο Α.Σ. Γιάννενα στον τελευταίο της φετινό αγώνα για το πρωτάθλημα με στόχο να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό. Από την πλευρά του ο Ναύαρχος Βότσης έφτασε τους 27 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Νίκη Αλεξανδρούπολης: Βενέτη, Χαρισιάδου, Καράμπαλη, Καρακύκλα, Αργύρη, Καλογεροπούλου, (λ) Λυμπεροπούλου/Κωνσταντινίδου, Πρόκτερ, Νικολάου, Λαμπρίδου
Ναύαρχος Βότσης: Σωτηρίου, Χατζηεφραίμογλου, Θεότη, Τσαγκαράκη, Λυκούδη, Σφυρίου, (λ) Παπαδοπούλου/Σαρλή, Φραγκουλίδου, Γκρεμηλογιάννη