Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στον όμιλο της Γ.Ε.Α.

Με δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Τετάρτη η αγωνιστική δράση στον τρίτο όμιλο της Α2 Ανδρών.

Η Γ.Ε.Α., που αγωνίστηκε με αρκετές και σημαντικές απουσίες, ηττήθηκε εντός έδρας με 1-3 από τον Μακεδονικό σε εξ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, ο Κεσκίνης αγωνίστηκε ως λίμπερο στη θέση του απόντα Μπαξεβανίδη, ακραίοι ήταν οι Αρχοντούδης, Κωνσταντινίδης, κεντρικοί οι Μπουφίδης, Κότας, πασαδόρος ο Δαλδαβερένης και διαγώνιος ο Ανδρεάδης. Από την ομάδα του Μακεδονικού απουσίαζε ο Αλεξανδρουπολίτης πασαδόρος Τάσος Ρεμπούτζιας. Ο Μακεδονικός κέρδισε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ με 25-27 με πρωταγωνιστές τους Τσακιρίδη και Χατζηπαραδείση. Στο δεύτερο η Γ.Ε.Α. βελτίωσε την απόδοσή της, πίεσε στην υποδοχή την ομάδα της Θεσσαλονίκης κατακτώντας το σετ με 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1. Το τρίτο σετ είχε παρόμοιο φινάλε με το πρώτο, καθώς ο Μακεδονικός το κέρδισε με 23-25. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 20-25, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να εκφράζει στο τέλος διαμαρτυρίες για ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις.

Πλέον η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στην όγδοη θέση με 21 βαθμούς και ένα αγώνα λιγότερο και υποδέχεται την Ένωση Τούμπας σ' ένα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι. Από την πλευρά του ο Μακεδονικός εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση, καθώς απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων από την πέμπτη του βαθμολογικού πίνακα, Α.Ε. Κομοτηνής.

Γ.Ε.Α.: Αρχοντούδης, Ανδρεάδης, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Κότας, Κωσταντινίδης, (λ) Κεσκίνης
Μακεδονικός: Τσακίρης, Ευγενίδης, Χατζηπαραδείσης, Παπαδόπουλος, Όσσας, Κοντόπουλος, (λ) Γκουκελόπουλος

Στην άλλη εξ αναβολής αναμέτρηση της Τετάρτης, αυτή τη φορά για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η πρωτοπόρος Νίκη Αιγινίου επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του Α.Ο. Σερρών, ο οποίος συγκατοικεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας με το Νέστορα, που έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων της Τετάρτης έχουν ως εξής:

13η αγωνιστική: Γ.Ε.Α.-Μακεδονικός 1-3
19η αγωνιστική: Νίκη Αιγινίου-Α.Ο. Σερρών 3-0