Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα-αποκλεισμός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από την Κηφισιά στο Κύπελλο

O Eθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 3-1 από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για το φάιναλ φορ του θεσμού.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατέκτησε το πρώτο σετ, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια, καθώς η Κηφισιά πήρε τα τρία επόμενα και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ, μαζί με τον ΠΑΟΚ, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πίεση στο σερβίς και δύο μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς προηγήθηκε με 1-4. Με τον Γκιλέν στο σερβίς ο Εθνικός διεύρυνε το προβάδισμά του σε 2-7. Με επιθέσεις των Γιοβάνοβιτς και Χριστοφιδέλη η Κηφισιά μείωσε σε 6-9, αλλά ο Εθνικός απάντησε άμεσα κάνοντας το 6-11, γεγονός που οδήγησε τον προπονητή της Κηφισιάς να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Εθνικός με πίεση στο σερβίς από τους Μιγιαϊλοβιτς και Τουρανιάνιν ξέφυγε στο σκορ με 12-19. Η Κηφισιά αντέδρασε και με πόντο του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε σε 16-19. Επίθεση και μπλοκ από τον Φόγιερ έδωσαν στον Εθνικό προβάδισμα έξι πόντων (16-22) και στη συνέχεια η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη κατέκτησε το σετ με 18-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 1-3, αλλά η Κηφισιά με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Παπαγγελόπουλου και Ρουμελιώτη πέρασε μπροστά με 4-3. Με τον Ρουμελιώτη να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή του Εθνικού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-5. Στη συνέχεια η Κηφισιά με τον Παπαγγελόπουλο να πιέζει στο σερβίς και να παίρνει δύο ασους ''ξέφυγε'' με 12-6. Ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση έκανε το 14-7 αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με έξυπνο πλασέ του Φόγιερ ο Εθνικός μείωσε σε 18-11, αλλά με μπλοκ των Παπαγγελόπουλου και Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά διαμόρφωσε το 20-11 και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ με 25-13 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο σετ και με τα σερβίς του Γκιλέν, που δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, κατάφερε να προηγηθεί με 3-6. Με επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς ο Εθνικός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 6-8. Με συνεχόμενα λανθασμένα σερβίς από τις δύο ομάδες το σκορ πήγε στο 8-9 υπέρ του Εθνικού. Με επίθεση του Ρουμελιώτη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10. Με πόντο του Τουρανιάνιν και άσο του Γκιλέν ο Εθνικός προηγήθηκε με 11-13. Οι γηπεδούχοι με δύο μπλοκ του Μπίσετ έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Η επίθεση του Μπίσετ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (20-15) στην Κηφισιά, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Με δύο άσους του Βλαχόπουλου ο Εθνικός μείωσε σε 20-19, αλλά η Κηφισιά με επίθεση του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Ρουμελιωτάκη ξέφυγε με 22-19, για να κατακτήσει στη συνέχεια το σετ με 25-22.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ η Κηφισιά με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς βρέθηκε μπροστά με 8-0 και στη συνέχεια με 9-1 μετά από μπλοκ του Μπίσετ. Με άσο του Κώστα Δαλακούρα και επίθεση του Κιόση ο Εθνικός μείωσε σε 11-6, με αποτέλεσμα ο Κώστας Αρσενιάδης να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρουμελιωτάκη έκανε το 13-6 και στη συνέχεια ο Εθνικός με επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς μείωσε σε 16-9. Με επίθεση του Χριστοφιδέλη η Κηφισιά προηγήθηκε με 21-15 και κέρδισε στη συνέχεια το σετ με 25-19 και τη νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ.

Την Κυριακή στις 17:00 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσει την Κηφισιά στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Κουτσούλας και Κυριοπούλου.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-13, 25-22, 25-18)

Κηφισιά: Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 12 (11/14 επ., 1 άσος, 50% υπ.-38% άριστες), Μπίσετ 16 (10/12 επ., 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (3/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 11 (8/16 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 57% υπ.-39% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (15/32 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ)/(λ) Στεφάνου (71%υπ.-29% άριστες), Κάπελας

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 11 (9/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-30% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (6/12 επ., 1 άσος), Μιγιαϊλοβιτς 18 (15/24 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-17% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιλέν 12 (7/17 επ., 5 άσοι), (λ) Δαρίδης (73% υπ.-27% άριστες), Δαλακούρας Κ. (1 άσος, 50% υπ.-50% άριστες), Ίλιτς, Τσέλιος