Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα για την ελλιπή Ορεστιάδα από τον Παναθηναϊκό

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ, λόγω των συμπτωμάτων γαστρεντερίτιδας, που παρουσίασαν όλοι σχεδόν οι βασικοί παίκτες, αγωνίστηκε με πολλούς νεαρούς αθλητές. Συγκεκριμένα, δεν έπαιξαν οι Ριζόπουλος, Βουκασίνοβιτς, Κωνσταντινίδης, ο Χήρας, που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση, ενώ ο Αμπουίλα μπήκε ως αλλαγή για ένα σετ.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι έκανε το ντεμπούτο του ο 14χρονος Παναγιώτης Μποζίδης, ο οποίος ξεκίνησε βασικός στο δεύτερο σετ και έγινε ο μικρότερος αθλητής, που αγωνίστηκε στη φετινή Volleyleague. Είναι υιός του σπουδαίου Ορεστιαδίτη πασαδόρου, Θεόδωρου Μποζίδη, ο οποίος αγωνίζεται στο Νέστορα, αντίπαλο της Γ.Ε.Α. στον τρίτο όμιλο της Α2 Ανδρών. Επίσης, την παρθενική τους εμφάνιση έκαναν ο 17χρονος κεντρικός Τσιουτσιουλούδης και ο 18χρονος λίμπερο Αντωνιάδης.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ (16-13), το οποίο διατήρησαν (21-18) φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από το ξεκίνημα ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (8-2), το οποίο διεύρυνε σταδιακά (16-10, 21-12), με αποτέλεσμα να κατακτήσει το σετ με 25-15.

Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα παρουσιάστηκε, όπως και στο πρώτο σετ, ανταγωνιστική και μαχητική καταφέρνοντας να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 6-8. Κατόπιν, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (16-14, 21-17) και κατέκτησε το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 28 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Α.Ο. Ορεστιάδας παρέμεινε στους 17 βαθμούς όντας στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Tην επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχεται τον Άρη σε μία κρίσιμη αναμέτρηση για τη μάχη της οκτάδας, ενώ ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηρακλή.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Μυλωνάκης και Μουλά Ε.

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-19

Παναθηναϊκός: Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γκιμαράες 13 (10/15, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 67% υπ., 40% άριστες), Φερέιρα 9 (9/13), Κανέλλος 5 (3/6, 1 μπλοκ, 1 άσος), Πανταλέων 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσος), Σούρδι 6 (5/8, 1 μπλοκ, 80% υπ.)/(λ) Πολυχρονιάδης (73% υπ.-45% άριστες), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 5 (4/4, 1 μπλοκ, 80% υπ.), Μπέλος 3 (3/7), Σαμαντάς 2 (1 μπλοκ, 1 άσος), Αγγελής, (λ) Μπούρας

Α.Ο. Ορεστιάδας: Σκαρλατίδης 1 (1/1), Λαχτάρας 6 (5/10, 1 άσος, 59% υπ., 18% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Οικονόμου 6 (4/12, 1 μπλοκ, 1 άσος, 50% υπ.-33% άριστες), Μίλιτς 3 (2/3, 1 μπλοκ), Καρντόσο 14 (14/29)/(λ) Αντωνιάδης (64% υπ.-39% άριστες), Αμπουίλα 1 (1 άσος), Μποζίδης 1 (1/1), Πεντίδης 2 (1/1, 1 μπλοκ)

Συντάκτης: Λεωνίδας Κάλφας