Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από την Κηφισιά

Tέσσερις ημέρες μετά την ήττα στο Ζηρίνειο και τον αποκλεισμό από το φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Κηφισιά στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα της Αλεξανδρούπολης δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και υπέπεσε συνολικά σε 32 λάθη, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στον επαναληπτικό εντός έδρας αγώνα της Τετάρτης με τη Μπενφίκα για την προημιτελική φάση του Τσάλεντζ Καπ. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έμεινε στους 22 βαθμούς και ισοβαθμεί στην έβδομη θέση με τον Α.Ο. Ορεστιάδας.

Από την πλευρά της η ομάδα της Κηφισιάς είχε μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (58%) και καλή υποδοχή (47%) καταφέρνοντας να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Η Κηφισιά έφτασε τους 42 βαθμούς, εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στην πρώτη τετράδα και επιδιώκει να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση, προκειμένου να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Oι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά να έχει ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (7-8). Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Σάκη Μουστακίδη, διευρύνοντας το προβάδισμά τους (11-16, 15-21) και φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ η Κηφισιά πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων (6-8), το οποίο και διεύρυνε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε με 10-17 και 11-21 κατακτώντας το δεύτερο σετ με 16-25. Από τα μισά του δευτέρου σετ ως το τέλος του αγώνα αγωνίστηκαν οι Κώστας Δαλακούρας και Ίλιτς στη θέση των Φόγιερ και Γκιουλέν, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Βλαχόπουλος κατά κύριο λόγο στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε καλύτερα από τα δύο πρώτα σετ και κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 8-7 και 11-9. Ωστόσο, δεν κατάφερε να έχει διάρκεια στην απόδοσή του και να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα η Κηφισιά να ισοφαρίσει άμεσα (12-12), να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (13-16, 17-21) και να κατακτήσει το τρίτο σετ με 20-25 και τη νίκη με 0-3 σετ.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Στεργιόπουλος.

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι, ενώ η Κηφισιά θα κοντραριστεί με τον Φοίνικα στη Σύρο.

Τα σετ: 19-25, 16-25, 20-25

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 4π. (4/12 επ., 53% υπ.-24% άριστες), Τουράνιανιν 3 (3/6 επ.), Μιγιαϊλοβιτς 12 (11/21 επ., 1 άσος, 50% υπ.-33% άριστες), Κασαμπαλής 1 (μπλοκ), Κιόσης 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Γκιουλέν 6 (6/13 επ.)/(λ) Δαρίδης (83% υπ.-83% άριστες), Δαλακούρας Κ. 5 (5/8 επ., 56% υπ.-56% άριστες), Ίλιτς 2 (2/8 επ.), Βλαχόπουλος

ΑΟΠ Κηφισιά: Νικολάκης 1π. (1/3 επ.), Χριστοφιδέλης 10 (8/16 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 89% υπ.-76% άριστες), Μπίσετ 6 (6/8 επ.), Παπαγγελόπουλος 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-35% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (16/25 επ.)/(λ) Στεφάνου (67% υπ.-50% άριστες), Φραγκιαδάκης