Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Αστέρας Καβάλας 69-93

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχτηκε τον πρωτοπόρο Αστέρα Καβάλας στο Κλειστό Γυμναστήριο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> και γνώρισε την ήττα με 69-93 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του δευτέρου ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς και συγκομιδή δέκα νικών και επτά ηττών, ενώ ο σύλλογος της Καβάλας είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και δεκαέξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-5 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παπαδόπουλου. Οι παίκτες του Γιώργου Κανδύλη αντέδρασαν άμεσα κάνοντας ένα σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Παπαλαμπίδη και δύο του Φωτιάδη και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 6-5. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 13-11, καθώς στη συνέχεια ο Αστέρας Καβάλας σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 13-17. Με δίποντο του Δουρδούλη ο Εθνικός μείωσε σε 15-17, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ιωαννίδη, που οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο +5 (15-20). Ο Φωτιάδης με τον ίδιο τρόπο (τρίποντο) μείωσε σε 18-20 για τον Εθνικό. Ακολούθησαν δύο τρίποντα για κάθε ομάδα (δύο ο Δουρδούλης για τον Εθνικό και από ένα οι Ιωαννίδης και Αθανασιάδης για τον Αστέρα Καβάλας), με το οποίο διαμορφώθηκε το 24-26. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν έξι σερί πόντους και ξέφυγαν με 24-32. Με δίποντο ο Οικονόμου μείωσε στους έξι (26-32), για να ακολουθήσει καλάθι και φάουλ του Μπόζη για το 26-35. Ο Αστέρας Καβάλας διατηρούσε ένα προβάδισμα επτά-οκτώ πόντων μέχρι το 30-37, καθώς στη συνέχεια έκανε ένα σερί 6-0 και ξέφυγε στο σκορ με 30-43, γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Κανδύλη να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Εθνικός σημείωσε πέντε σερί πόντους με τον Οικονόμου και μείωσε σε 35-43. Με τέσσερις πόντους του Αθανασιάδη ο Αστέρας Καβάλας έκανε το 35-47 και το ημίχρονο τελείωσε με εύστοχο τρίποντο του Οικονόμου, με το οποίο ο Εθνικός μείωσε σε 38-47.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο και συγκεκριμένα στους έξι πόντους (41-47) με δίποντο του Οικονόμου και εύστοχη βολή του Παπαλαμπίδη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, έκαναν ένα σερί 9-0 και ξέφυγαν ξανά στο σκορ με 41-56, γεγονός που οδήγησε τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Με μπροστάρη τον Οικονόμου η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να μειώσει στη συνέχεια σε 49-59 και ήταν η σειρά του προπονητή του Αστέρα Καβάλας να πάρει τάιμ άουτ. Ο Μαρκόπουλος έδωσε και πάλι διψήφια διαφορά στο σκορ στους φιλοξενούμενους (49-61), ο Κώστας Σιταρίδης με τρίποντο μείωσε σε 52-61, ο Αθανασιάδης με τρίποντο έκανε το 52-64 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Δουρδούλη, με τις οποίες έγινε το 54-64.

Καθοριστικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν τα πρώτα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου, όταν οι οι παίκτες του Εθνικού επιχείρησαν να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία του Αθανασιάδη και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους και να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Συγκεκριμένα, ο Αστέρας Καβάλας έκανε ένα σερί 5-0, με το οποίο προηγήθηκε με 54-69, ο Θεολογίδης μείωσε με τρίποντο σε 57-69, αλλά η ομάδα της Καβάλας ''έτρεξε'' ένα νέο σερί 8-0 και έφτασε στο +20 (57-77). Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους διαθέσιμους αθλητές τους, με τον Αστέρα Καβάλας να διατηρεί την υπέρ του διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους και να φτάνει εν τέλει στην κατάκτηση της νίκης με 69-93.

Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν ο Οικονόμου με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Δουρδούλης με 13. Από την ομάδα του Αστέρα ο Αθανασιάδης σημείωσε 25 πόντους, ενώ τέσσερις ακόμη αθλητές πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ιωαννίδης 19, Μπόζης 11, Παπαδόπουλος 11, Μαρκόπουλος 10).

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή Καβάλας και ο Αστέρας Καβάλας θα φιλοξενήσει τον Αρίωνα Ξάνθης.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Σακελλαρίδης και Πανιτσούδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 38-47 (ημίχρονο), 54-64, 69-93 (τελικό σκορ)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Σιταρίδης Δ. 3, Σιταρίδης Κ. 5, Οικονόμου 22, Δουρδούλης 13, Φωτιάδης 8, Παυλίδης, Θεολογίδης 8, Ανδρονικίδης 2, Δαλακούρας 3, Δεληδήμος, Παπαλαμπίδης 5

Αστέρας Καβάλας: Παπαζώτος 9, Θανάση 2, Μπόζης 11, Μαρκόπουλος 10, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 25, Παπαδόπουλος 11, Ιωαννίδης 19, Καγιάς 4, Μυτικόπουλος 2