Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Ήττα του Α.Ο. Ορεστιάδας στην Κηφισιά

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας αντιμετώπισε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Volleyleague.

H oμάδα της Ορεστιάδας έμεινε στους 22 βαθμούς και βρίσκεται πλέον εκτός οκτάδας, καθώς ο Ηρακλής απέσπασε βαθμό στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Ορεστιάδα, αφού σημείωσε δύο νίκες στους μεταξύ τους αγώνες.

Από την πλευρά της η Κηφισιά έφτασε τους 48 βαθμούς και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα βρήκε την ομάδα της Κηφισιάς μπροστά στο σκορ με 8-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ισχυρό μπλοκ και καλές άμυνες διεύρυναν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-10. Ο Γιοβάνοβιτς με δύο προσωπικούς του πόντους διαμόρφωσε στη συνέχεια το 19-11. Η Ορεστιάδα με μπλοκ άουτ σε επίθεση του Βουκασίνοβιτς μείωσε αρχικά σε 20-13 και στη συνέχεια με μπλοκ του Μίλιτς σε 22-16. Ωστόσο, η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο και να μπει στη διεκδίκηση του σετ, καθώς η Κηφισιά με σερί 3-0 διαμόρφωσε το 25-16 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στην αρχή του δευτέρου σετ ο Γιοβάνοβιτς από τη θέση του σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Ορεστιάδας, με αποτέλεσμα να προηγηθεί η Κηφισιά με 8-2. Με πόντο του Χήρα η Ορεστιάδα μείωσε σε 9-4, αλλά ο Γιοβάνοβιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους έδωσε ''αέρα'' οκτώ πόντων στην Κηφισιά (12-4). Με πόντο του Βουκασίνοβιτς η Ορεστιάδα μείωσε σε 13-5, ενώ με άσο ο Νικολάκης έκανε το 15-5. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-7. Με το σκορ στο 16-8 ο Αμπουίλα στην προσπάθειά του να σερβίρει τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι, με τον νεαρό Μποζίδη να παίρνει τη θέση του. Στη συνέχεια ο Χριστοφιδέλης με καρφί στη διαγώνιο έκανε το 23-9, ενώ η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-10.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα και στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να προηγείται αρχικά με 5-1 με τρία μπλοκ και στη συνέχεια με 7-2 με άσο του Χριστοφιδέλη. Η Ορεστιάδα με επίθεση του Ριζόπουλου μείωσε σε 7-4, αλλά στη συνέχεια ο Νικολάκης με άσο έκανε το 10-5. Κατόπιν ο Χριστοφιδέλης με πλασέ έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Κηφισιά (14-8), για να μειώσει η Ορεστιάδα σε 14-10 με μπλοκ του νεαρού Κανταρίδη στον Γιοβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους με μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Νικολάκη φτάνοντας στο 20-11. Ο Πεντίδης με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Κυριοπούλου και Μυλωνάκης.

Την Τετάρτη η Ορεστιάδα θα φιλοξενήσει τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος παρέμεινε στον Έβρο, μετά τη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ η Κηφισιά θα παίξει το Σάββατο με τον Ηρακλή στη Μίκρα.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-10, 25-15)

*Oι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων, ενώ της Ορεστιάδας από 1 άσο, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ Κηφισιάς: Nικολάκης 2 (άσοι), Χριστοφιδέλης 10 (8/13, 2 άσοι, 62% υπ.-46% άριστες), Μπίσετ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (8/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 27% υπ.-18% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (12/17 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), (λ) Στεφάνου (67% υπ.--67% άριστες)/Κόντος, Φραγκιαδάκης 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Οικονομόπουλος

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Αμπουίλα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μίλιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 2 (2/9 επ., 44% υπ.-22% άριστες), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ., 67% υπ.-42% άριστες), Καρντόσο 12 (11/25 επ., 1 άσος), (λ) Κωνσταντινίδης (19% υπ.-14% άριστες)/Μποζίδης, Κανταρίδης 1 (μπλοκ), Οικονόμου, Πεντίδης 3 (3/3 επ.)