Κυριακή 29 Μαΐου 2016

''Λύγισε'' στο τέλος η μαχητική Θύελλα Φερών κόντρα στον Αστέρα Καβάλας

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 60-67 γνώρισε η Θύελλα Φερών από το φαβορί για την άνοδο στη Γ' Εθνική, Αστέρα Καβάλας στο δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής.

Η ομάδα των Φερών θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 18:00 στο ίδιο γήπεδο τον Αρίωνα Ξάνθης (ηττήθηκε με 68-57 από τον Πανσερραϊκό στον πρώτο ημιτελικό) στο μικρό τελικό της διοργάνωσης. Διαιτητές θα είναι οι κ. Παπαγερίδης και Ντούρας.

Στις 20:00 ο Αστέρας Καβάλας θα αντιμετωπίσει στο μεγάλο τελικό τον Πανσερραϊκό για τον τίτλο του πρωταθλητή της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και την άνοδο στη Γ' Εθνική. Διαιτητές θα είναι οι κ. Μπήτης και Ξενικάκης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καβάλας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 7-15. Στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αστέρας έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (17-27), αλλά η Θύελλα Φερών κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει στους δύο πόντους (28-30 στο 18'), για να λήξει το ημίχρονο με 28-33 υπέρ του Αστέρα Καβάλας.

Η ομάδα των Φερών κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 44-49 για τον σύλλογο της Καβάλας. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ο Αστέρας αύξησε τη διαφορά του στους επτά (49-56), η Θύελλα μείωσε με τρίποντο σε 52-56, αλλά η ομάδα της Καβάλας έκανε ένα σερί 4-0, για να ξεφύγει με 52-60. Η Θύελλα Φερών κατάφερε να μειώσει εκ νέου σε 58-63 ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Αστέρας πέτυχε δίποντο για το 58-65, η Θύελλα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 60-65, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα της Καβάλας σκόραρε εκ νέου διαμορφώνοντας το τελικό 60-67.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Mπήτης και Ντούρας.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 28-33, 44-49, 60-67

Θύελλα Φερών: Aγγελακάκης 3, Χαραλαμπίδης 4, Δαβουδάνης 14, Δαπουδάνης, Μπιριντζής, Μοκάλης 10, Καραμπεάζης 4, Μαραγκός, Σονωβίδης 2, Μπερμπέρης 18, Μουρτσινούδης 5

Αστέρας Καβάλας: Παπαζώτος 4, Μπόζης 2, Μαραβέγιας, Μαρκόπουλος 2, Ζωτίδης, Μουσίκας 5, Αθανασιάδης 27, Λ. Παπαδόπουλος 14, Μυζίου 9, Μπακιρτζής 4, Καγιάς, Μυτικόπουλος