Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

Άρης-Α.Ο. Ορεστιάδας 1-3

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Άρη στη Μίκρα στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Volleyleague και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ έφτασε πλέον τους έξι βαθμούς και ισοβαθμεί στη όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Άρη και την Παναχαϊκή.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23, η Ορεστιάδα κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης. Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο. Ορεστιάδας είχε ένα σταθερό προβάδισμα (11-16, 16-21) και το κατέκτησε με 22-25 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ επαναλήφθηκε το σκηνικό του δευτέρου με την Ορεστιάδα να αποκτά από την αρχή ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ ο Α.Ο.Ο. διατήρησε την αυτοσυγκέντρωση και τη ψυχραιμία του, όταν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (22-17), και με αντεπίθεση διαρκείας και μπλοκ των Χήρα και Μίλιτς, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να φτάσει στην κατάκτηση και του τετάρτου σετ με 25-27 και της νίκης με 1-3 σετ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Δεληκωστίδης και Δανιηλίδου.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας θα φιλοξενήσει τη Λαμία, ενώ ο Άρης θα αντιμετωπίσιε τον Ηρακλή.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-27

Άρης: Κυριακίδης 15 (11/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ.-48% άριστες), Παπαϊακώβου 4 (4/9 επ.), Χαριτωνίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 15 (5/13 επ, 1 άσος, 9 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (10/24 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.-30% άριστες), Τζελάτι 20 (17/41 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ)/(λ) Μπαμπαλιούτας (69% υπ.-50% άριστες), Κουτσονίκας, Μήλης 1 (1/1 επ.), Παπασταματάτος 1 (άσος)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Χήρας 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αμπουϊλα 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/36, 1 μπλοκ), Μίλιτς 10 (4/9 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (11/34 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ.-59% άριστες)/(λ) Κωνσταντινίδης (63% υπ.-47% άριστες), Οικονόμου, Χουσίδης