Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016

Mεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Εθνικό στη Σερβία

Σπουδαία νίκη με σκορ 3-2, που σημειώθηκε με ολική ανατροπή, πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επί της Σπαρτάκ Λιγκ στη Σερβία στο πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των <<16>> του Τσάλεντζ Καπ.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με πρωταγωνιστές τους Μιγιαήλοβιτς, Φόγιερ, Τουράνιανιν και Κιόση, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε στο τάι μπρέικ (2-3) βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ με ένα σερί 4-0 (9-8), πήραν το προβάδισμα (16-12), το οποίο σταδιακά διεύρυναν (21-15), με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-18.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε για τον Εθνικό με αλλαγή πασαδόρου, καθώς ο Κασαμπαλής πήρε τη θέση του Βλαχόπουλου, ο οποίος είχε αρχίσει βασικός στον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη Σπαρτάκ να προηγείται με 8-5. Ο Εθνικός κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και στη συνέχεια σημειώθηκαν πολλές εναλλαγές στο σκορ (21-19), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην κατάκτησή του με 25-23 κάνοντας το 2-0.

Από το τρίτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης περιόρισε τα λάθη της και ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας με αποτέλεσμα να ανατρέψει πλήρως το εις βάρος της 2-0. Με αποτελεσματική επίθεση, που είχε ως κύριους εκφραστές τους Φόγιερ και Μιγιαήλοβιτς, και συνεχόμενα μπλοκ από τους Τουράνιανιν και Κιόση, ο Εθνικός είχε από το ξεκίνημα του τρίτου σετ το προβάδισμα (7-8 και στη συνέχεια με 13-16 και 15-21) και έφτασε στην κατάκτησή του με 22-25 μειώνοντας σε 2-1.

Παρόμοια με του τρίτου σετ ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο, καθώς ο Εθνικός με τους ίδιους πρωταγωνιστές, εξασφάλισε από το ξεκίνημα την πρωτοπορία στο σκορ (5-8), την οποία διατήρησε σ' όλη τη διάρκειά του (11-16, 17-21), και κατάφερε να επικρατήσει με 20-25 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο προηγούμενων σετ και την ισοφάριση, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε ένα σταθερό προβάδισμα στο τάι μπρέικ (2-5, 6-12) και κατάφερε να φτάσει στο 9-15 πανηγυρίζοντας την ανατροπή και τη νίκη.

Πλέον ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θέλει τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, προκειμένου να προκριθεί στη φάση των <<8>> του Τσάλεντζ Καπ. Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 προκρίνεται η Σπαρτάκ Λιγκ, ενώ με 3-2 υπέρ της Σπαρτάκ η πρόκριση θα κριθεί στο ''χρυσό'' σετ των 15 πόντων.

Διαιτητές του αγώνα ήταν o Tσέχος Ζντένεκ Γκραμπόφσκι και ο Σλοβένος Μπερνάρντ Βαλεντάρ.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 25-23, 22-25, 20-25, 9-15)

Σπαρτάκ Λιγκ: Ντούντου 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 22 (17/32, 3 μπλοκ, 2 άσοι, 64% υπ., 32% άριστες), Ντοτσίλοβιτς 18 (16/35, 1 μπλοκ, 1 άσος), Λαζάρεβιτς 5 (5/10), Ραντοσάβλιεβιτς 11 (11/31), Ίλιτς 3 (2/5, 1 άσος)/(λ) Γιάνκοβιτς (62% υπ., 51%), Μιλοβάνοβιτς, Σάιτς 1 (1 άσος)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φόγιερ 18 (13/33, 1 μπλοκ, 4 άσοι, 56% υπ., 32% άριστες), Τουράνιανιν 12 (9/17, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 26 (25/44, 1 μπλοκ, 49% υπ., 19% άριστες), Κιόσης 10 (5/12, 5 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Ίλιτς 6 (3/12, 2 μπλοκ, 1 άσος)/(λ) Δαρίδης (29% υπ., 14% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/4, 2 μπλοκ, 2 άσοι)