Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Nίκη με ανατροπή για την Ορεστιάδα στη Λαμία

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Λαμία στο <<Χαλκιοπούλειο>> και έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ έφτασε τους 22 βαθμούς και έπιασε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο οποίος αύριο υποδέχεται την Κηφισιά, και παράλληλα διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον ένατο Ηρακλή (κέρδισε με 1-3 τον Άρη στη Μίκρα) κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την οκτάδα.

Από την πλευρά της η ομάδα της Λαμίας βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς όντας έξι βαθμούς πίσω από τον Άρη και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, μία για την κάθε ομάδα, ενώ στο τάι μπρέικ η Ορεστιάδα βρέθηκε να χάνει με 7-1 αλλά έκανε την ανατροπή με αποτελεσματικό μπλοκ, που της απέφερε 19 πόντους. Μάλιστα από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της Ορεστιάδας ήταν ο Χήρας, που πέρυσι αγωνίστηκε στη Λαμία και ο Ριζόπουλος, ο οποίος ήταν στη Λαμία τη σεζόν 2013-14. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αραούγιο και Μαδούρας.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, καθώς με ρυθμό στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Α.Ο. Ορεστιάδας. Οι δύο ομάδες πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με ένα πόντο (16-15). Στη συνέχεια, η Λαμία διεύρυνε το προβάδισμά της (21-17) και κατέκτησε το σετ με 25-21.

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με δύο πόντους (6-8) στο πρώτο και με τρεις πόντους (13-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο, δεν είχε διάρκειά στην απόδοσή του, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών της Ορεστιάδας, να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση (21-18) και να κατακτούν και το δεύτερο σετ με 25-21.

Η Ορεστιάδα κατάφερε με αλλαγή τακτικής στο σερβίς να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 και να εκμεταλλευτεί παράλληλα την αγωνιστική καθίζηση των γηπεδούχων. Ο Α.Ο. Ορεστιάδας προηγήθηκε με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του φτάνοντας στο 11-17. Η Λαμία μείωσε τη διαφορά (18-21) και ισοφάρισε σε 23-23. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο, αλλά η Ορεστιάδα με πόντους από τον Αμπουίλα και μπλοκ του Χήρα κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 28-30 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, απέκτησε από το ξεκίνημα ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (4-8), το οποίο διεύρυνε σταδιακά (8-16, 12-21) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 13-25 και στην ισοφάριση σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Λαμία προηγήθηκε με 7-1, αλλά και πάλι η Ορεστιάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην ανατροπή και στη νίκη. Ο Α.Ο.Ο. ισοφάρισε σε 8-8, πήρε το προβάδισμα με 9-12 και με δύο μπλοκ πάνω στον Χένσι κατέκτησε το σετ με 13-15 και τη νίκη με 2-3 σετ.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Γεωργουλέας και Ονόπας.

Την επόμενη αγωνιστική η Λαμία αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηρακλή, ενώ ο Α.Ο. Ορεστιάδας υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 28-30, 13-25, 13-15

Λαμία: Χένσι 5π. (3/7 επ., 2 μπλοκ, 100% υπ.-67% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Αραούγιο 24 (22/42 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.-14% άριστες), Παπαθωμόπουλος 5 (5/7 επ.), Χάκγουορθ 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Μαδούρας 14 (7/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ)/(λ) Τσιράκης (47% υπ.-29% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 19 (14/33 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-36% άριστες)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Αμπουίλα 8 (2/8 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Χήρας 8 (2/8, 5 μπλοκ, 1 άσος), Μίλιτς 10 (4/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ, 58% υπ.-36% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-33% άριστες), Καρντόσο 20 (19/41 επ., 1 μπλοκ)/ (λ) Κωνσταντινίδης (54% υπ.-31% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου 1 (μπλοκ), Πεντίδης 3 (3/3 επ.)