Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Ήττα του Εθνικού Aλεξανδρούπολης από τον Ολυμπιακό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στο <<Μελίνα Μερκούρη>> και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Mετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πειραιά σημείωσε την 13η νίκη της στο πρωτάθλημα και διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από την Κηφισιά και τον Φοίνικα Σύρου, που συγκατοικούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Aπό την πλευρά της η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Νικολά Μιγιαήλοβιτς, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με είκοσι βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον πρώην ακραίο του Εθνικού, Μπόζινταρ Τσούκ, πήραν από το ξεκίνημα του πρώτου σετ το προβάδισμα στο σκορ (8-4), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια (16-6, 21-10 και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά δεν διατήρησε το προβάδισμά του, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε στη συνέχεια μπροστά στο σκορ (16-13, 21-17) και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου, καθώς ο Ολυμπιακός είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (8-3), το οποίο διατήρησε σ' όλη τη διάρκειά του (16-11, 21-15) και έφτασε στην κατάκτησή του με 21-15 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Παναχαϊκή.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Μουλά Λ. και Γεροθόδωρος.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-21, 25-17)

Ολυμπιακός: Σουλτανόπουλος 8 (3/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Έγκλεσκανς 13 (10/22 επ., 3 άσοι), Τσουκ 11 (8/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ.-14% άριστες), Όγκουρτσακ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Σπίνου 1 (1/2 επ.)/(λ) Ταμπουρατζής (67% υπ.-48% άριστες), Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 67% υπ.-67% άριστες), Δεληπρίμης, Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ)

Eθνικός Αλεξανδρούπολης: Δαλακούρας Κ. 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ.-56% άριστες), Φόγιερ 11 (9/19 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ.-27% άριστες), Τουράνιανιν 5 (5/9 επ.), Κιόσης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Γκιουλέν 8 (8/18 επ.)/(λ) Δαρίδης (70% υπ.-50% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1 άσος), Ίλιτς 3 (3/7 επ.)