Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Βαθμολογική ανάσα για τον Α.Ο. Ορεστιάδας

Ο Α.Ο. Ορεστιάδας επικράτησε εντός έδρας με 3-1 του Παμβοχαϊκού, επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Μετά απ' αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση τριών βαθμών από την ένατη Παναχαϊκή. Από την πλευρά της, η ομάδα του Βραχατίου γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, παρέμεινε στους 23 βαθμούς και είναι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Ορεστιάδας πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-7, στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά της (16-11), το οποίο διατήρησε (21-18), με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ (7-8, 16-15) και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-19. Η Ορεστιάδα με τα σερβίς του Πεντίδη (αγωνίστηκε στη θέση του τραυματία Χήρα) στον Γκρόνεβελντ ''έτρεξε'' ένα σερί 4-0, πέρασε μπροστά με 21-19 και έφτασε στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε σημαντικό προβάδισμα μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (από 7-8 σε 11-16 και 13-21), με αποτέλεσμα να το κατακτήσει με 16-25 και να μειώσει σε 2-1.

Οι αθλητές του Α.Ο.Ο., παρά την απώλεια του τρίτου σετ, διατήρησαν τη ψυχραιμία τους, πήραν από το ξεκίνημα του τετάρτου σετ το προβάδισμα στο σκορ (8-5), αύξησαν στη συνέχεια τη διαφορά (16-11, 21-14) και κατέκτησαν το σετ με 25-21, όπως και την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο. Ορεστιάδας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Παμβοχαϊκός θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Ιωαννίδης και Τζεπκινλής.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 27-25, 16-25, 25-21)

Α.Ο. Ορεστιάδας: Αμπουίλα 2π. (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μίλιτς 16 (12/15, 3 μπλοκ, 1 άσος), Πεντίδης 5 (2/9, 1 μπλοκ, 2 άσοι), Βουκασίνοβιτς 20 (16/37, 3 μπλοκ, 67% υπ., 58% αρ.), Ριζόπουλος 7 (6/19, 1 μπλοκ), Καρντόσο 17 (15/29, 2 μπλοκ)/(λ) Κωνσταντινίδης (61% υπ.-43%), Οικονόμου 2 (2/2), Σκαρλατίδης

Παμβοχαϊκός: Δημητριάδης 4π. (2/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Γκρόνεβελντ 2 (2/7, 55% υπ, 45% αρ.), Βαν Ντορν 9 (3/8, 3 μπλοκ, 3 άσοι), Ροντρίγκο 23 (20/33, 2 μπλοκ, 1 άσος, 39% υπ.-22% αρ.), Πελεκούδας 8 (4/8, 4 μπλοκ), Κάϊο 13 (9/30, 2 άσοι, 2 μπλοκ)/(λ) Εφραιμίδης (45% υπ., 32% αρ.), Γεωργίου, Παναγιωτάρας, Ωρολογάς 2 (1/5, 1 μπλοκ, 78% υπ., 67% άριστες)